Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül:"Küresel tehditler büyüyor."

19 Ağustos 2008 / 17:59
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İnsanlığın Artık Tüm Halkların Kaderlerinin Birbirlerine Kuvvetle Bağlandığı Yeni Bir Döneme Girdiğini Belirterek, Küresel Tehditler ve Risklerin Sınır Tanımadığını Söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, insanlığın artık tüm halkların kaderlerinin birbirlerine kuvvetle bağlandığı yeni bir döneme girdiğini belirterek, küresel tehditler ve risklerin sınır tanımadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesinin Çırağan Oteli Balo Salonundaki resmi açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Afrika'yı sadece insanlığın ve medeniyetlerin beşiği değil, insanlığın geleceğinin merkezi olarak gördüğünü ifade ederek, Afrika'nın başarısının insanlığın başarısı olacağı düşüncesinden hareket ederek bu zirveyi düzenlediklerini anlattı.

Son yıllarda Türkiye-Afrika ilişkilerinde fevkalade memnuniyet verici ve süratli bir dönüşüm süreci yaşandığını söyleyen Gül, ikili ilişkilerin geldiği önemli aşamayı gösteren çok sayıda somut örnek bulunduğunu belirtti.

Gül, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin, Afrika ülkeleriyle toplam ticaret hacmi son 10 yılda yaklaşık 6 kat artmıştır. Türk şirketleri Afrika ülkelerinde her yıl daha fazla yatırım yapmaktadır. Barış ve güvenlik alanında Afrika'da yürütülen Birleşmiş Milletler operasyonlarına ülkemiz tarafından mali destek ve personel katkısı verilmektedir. Afrika ülkelerine yaptığımız kalkınma ve insani yardımlar ile Afrikalı öğrencilere tahsis edilen yüksek öğrenim burslarının sayısı artmıştır. Sağlık alanında Afrika ülkelerine çeşitli yardımlar yapmaktayız. Türk kamuoyunun Afrika'ya yönelik ilgisi giderek artmaktadır. Aynı şekilde, Afrika ülkelerinde ülkemize duyulan ilgi de artış göstermektedir. Her yıl daha fazla Afrika ülkesi vatandaşı Türkiye'yi ziyaret etmektedir.''

Cumhurbaşkanı Gül, Cezayir'de meydana gelen saldırıyı şiddetle kınadığını ifade ederek,''Cezayir Hükümetine ve halkına baş sağlığı diliyorum'' diye konuştu.

İnsanlığın artık tüm halkların kaderlerini birbirlerine kuvvetle bağlandığı yeni bir döneme girdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

''Küresel tehditler ve riskler, sınır tanımamaktadır. Artık kimsenin, 'Ben sadece kendi bölgemde yaşıyorum' demeye hakkı yoktur. Daha önce de çeşitli vesilelerle ifade ettiğim üzere, bu yaklaşımla Türkiye olarak Afrika'nın yazgısını, uluslararası toplumun ortak kaderi olarak görüyoruz.

Kimsenin orta ve uzun vadede, Afrika kıtasının karşı karşıya kaldığı sorunlara kayıtsız kalması mümkün değildir. Tüm uluslararası toplumun Afrika'nın sorunlarına daha fazla ilgi göstermesi gerekmektedir. Afrika kıtasının sorunları hepimizin sorunlarıdır. Afrika kıtasının acıları hepimizin acılarıdır. Afrika ülkelerinin ve halklarının başarısı ve mutluluğu kendi başarımız ve mutluluğumuz olacaktır. Afrika ülkeleri ve halkları, asırlardan günümüze süzülen erdem ve bilgelikleri, genç ve dinamik nüfusları ve geniş ve doğal kaynaklarıyla küreselleşen dünyamızda hak ettiği yeri alacak, Afrika bir barış, istikrar ve refah havzasına dönüşecektir.''sondakika
Bu haber toplam 2140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri