Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül:"Türk polisi göz kamaştırıyor."

10 Ekim 2008 / 09:58
"Bütün konuşmalarımda altını çiziyorum. Güngören, Kuşadası ve İzmir'deki olaylarda failler bulundu. Faili meçhul kalmadı. Türk polisi göz kamaştırıyor..."
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır'daki son terör eyleminden sonra polisin faillerin ortaya çıkması için ortaya koyduğu performansı överek, "Türk polisi göz kamaştırıcı bir başarı içerisinde." dedi.

Finlandiya'da son gelişmeleri değerlendiren Gül, "Bütün konuşmalarımda altını çiziyorum. Güngören, Kuşadası ve İzmir'deki olaylarda failler bulundu. Faili meçhul kalmadı. Karmaşık olayları bile ortaya çıkarmada Türk polisi göz kamaştırıcı bir başarı içerisinde." diye konuştu. Gül, polislerin kendi arkadaşlarının kanlarını yerde bırakmadığını, henüz şehitler defnedilmeden faillerin yakalanıp adalete teslim edilmesinin tatmin edici olduğunu kaydetti. Polislerin, hiç kimsenin yaptığı cinayetlerden kurtulamayacağını göster-mesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, "Ümit ediyorum ki kandırılmış insanlar böyle haince işler yapmazlar. Şehitlerimizin acısını hissediyoruz. Aileleri bize emanet." şeklinde konuştu.

Teröristlerin daima demokrasiden, huzurdan ve refahtan korktuğunu vurgulayan Gül, "Türkiye yeni adımlar atarken ve kararlı bir şekilde demokrasisini daha da derinleştirici, problemlerine doğru çözüm yollarını arama gayretindeyken, bunlardan korkuyorlar. Onlar isterler ki her yerde her köyde her şehirde en olağan- üstü şartlar geçerli olsun. Onun için onların bütün bu hareketlerini provokasyon olarak görüyorum." ifadesini kullandı.

Finlandiya'daki temaslarının ardından Estonya'nın başkenti Tallinn'e hareket eden Gül, uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kuzey Irak sınırında tampon bölge oluşturulması teklifini değerlendiren Gül, askerî ve emniyet uzmanlarıyla müzakere edildikten sonra bu konuda karar verilebileceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, "Bunu kulağa hoş gelsin diye söyleyecek halimiz yok. Bu işin uzmanları komutanların, emniyetin, istihbarat görevlilerimizin ve tabii diplomatların tavsiyeleri doğrultusunda karar verilir." dedi.

"Önce askere, ardından da polise saldırıldı. Bu ikisini bir araya getirdiğinizde değerlendirmeniz ne olur?" sorusuna ise şu karşılığı verdi: "İkisinin vasfı farklı, ama kaynakları aynı. Biri sınır ötesinden ağır silahlarla, diğeri ise içerideki hainlerin terör eylemi, insafsızca saldırılar. Bütün bunları terör örgütü 'ben ayaktayım ve hâlâ sizin canınızı acıtabilirim mesajını vermek için yapıyor. Aldığı darbeleri ve yaraları bu şekilde örtbas etmek istiyor." Tezkere konusunu da değerlendiren Gül, Türkiye'nin bugüne kadar teröriste karşı nokta operasyonları yaptığının altını çizdi. Terörle mücadelede hiçbir ordunun, Türk ordusu kadar sivilleri gözetmediğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Irak arasındaki yakınlaşmanın terör örgütünü rahatsız ettiğini de vurguladı. Gül, "Bütün gayretleri, bunları baltalamak, oradan da kendilerinin nemalanmasını sağlamak. Ama herkes çok sağduyulu doğrusu. Ben kimsenin bu oyuna gelmeyeceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
Kaynak:
Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri