Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül'ün 1 yılı Masa'ya Yatırıldı

04 Eylül 2008 / 09:18
Abdullah Gü'ün bir yılı masaya yatırıldı. İşte Gül'e dair çarpıcı sonuçlar:
Cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinin üzerinden 1 yıl geçen Abdullah Gül'e halktan güvenoyu çıktı.

CHP ve ulusalcı çevrelerin laiklik kaygılarını öne sürerek Cumhurbaşkanı olmaması için büyük çaba sarf ettiği, 22 Temmuz seçimlerinden önce 367 engeline takılan Abdullah Gül'ün, 28 Ağustos 2007 tarihinde çıktığı Çankaya Köşkü'ndeki 1 yılının değerlendirildiği ankete göre halk, Gül'e 10 üzerinden 7,5 verdi.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Abdullah Gül arasında yapılan kıyasta ise, halkın yüzde 56,4'ü Gül'e daha çok güvendiğini ifade ederken, Sezer'e güvendiğini belirtenler ise yüzde 21,7 oranında kaldı.

Her ay düzenli olarak Türkiye'nin siyasal durum araştırmasını yapan MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir yılını halka sordu. Prof. Dr. Özer Sencar, Dr. Sıtkı Yıldız ve Dr. Vahap Coşkun'un kontrolünde, 30 ilde 1252 kişi ile yapılan ankettin sonuçları bir hayli çarpıcı.

28 Ağustos 2007 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin onbirinci Cumhurbaşkanı olarak seçilen Abdullah Gül'ün görevdeki bir yılının değerlendirildiği anketin sonuçlarına göre halkın büyük oranı Cumhurbaşkanı Gül'e güveniyor ve bir yıllık görev süresinden memnun.GÜL'ÜN SEÇİLMESİ LAİKLİK KAYGISI OLUŞTURDU MU?

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi sürecinde yaşanan laiklik ve rejim kaygılarının değerlendirildiği ankette, halkın yüzde 52'si o dönemlerde yaşanan bu kaygılara katılmadığını belirtirken, laiklik ve rejim ile ilgili kaygılara tamamen veya kısmen katıldığını ifade edenlerin oranı yüzde 43,6 olarak çıktı.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde laiklik ve rejim kaygısı duyanların yüzde 18,6'sı bu tür kaygılarının bugün için devam etmediğini söylerken yüzde 8'i kısmen devam ettiğini yüzde 73,4'ü ise kaygılarının hala sürdüğünü belirtiyor.CHP'Lİ SEÇMEN DE TEHLİKELİ BULMUYOR!

Abdullah Gül'ün bir yıllık görev sürecindeki davranış ve kararlarının laikliği tehlikeye soktuğunu düşünenlerin oranı yüzde 17,7 oranında çıkarken bu görüşün tam tersini düşünenlerin oranı ise yüzde 78,4 gibi yüksek bir rakamda. Gül'ün laikliği tehlikeye sokmadığını belirten yüzde 78,4'lük oranının içinde, CHP'li seçmenlerin üç birlik bölümü de var.”Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün başörtülü olmasını bir sorun olarak görüyor musunuz, görmüyor musunuz?” şeklindeki soruya halkın yüzde 3,7'si evet cevabını verirken, yüzde 85,8'lik oranı ise Bayan Gül'ün başörtülü olmasının sorun olarak görmediğini belirtti. Bununla birlikte CHP'li seçmenlerin yüzde 50,6 gibi yarıdan fazla bölümü de First Lady'nin başörtülü olmasında bir sakınca görmediği kanaatinde.

GÜL HERKESİN CUMHURBAŞKANI OLMA YOLUNDA

Ankete katılanların yüzde 77'lik bölümü Abdullah Gül'ün, TBMM'de yaptığı yeminde de belirttiği “Herkesin ve herkesimin Cumhurbaşkanı olacağım” sözünü yerine getirdiğini belirtirken, yüzde 19,7'lik kesim ise Gül'ün bu vaadini yerine getiremediği görüşünde.

Katılımcıların yüzde 34,4'ü Cumhurbaşkanı Gül'ün icraatlarında taraflı davrandığını söylerken, yüzde 60,4 oranında bir kesim bu görüşe katılmamakta ve Gül'ün tarafsız olduğunu belirtmekte.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Alevi toplantılarının en kapsamlısı olan Hacı Bektaş'ı Anma Etkinlikleri'ne katılması, Çankaya Sofrası'na farklı kesimlerden aydın, yazar ve bilim insanlarını davet etmesi halkın büyük bölümü tarafından onay görmüş durumda.

Gül'ün, halkı yüzde 76,3'ü tarafından sosyal konulara duyarlı bir lider olarak algılandığı sonucunun çıktığı ankete katılanların yüzde 66,2'si Gül'ün farklı kesimlerle gerektiği kadarıyla ilişki kurabildiği düşüncesinde.

GÜL NOTER MEMURU DEĞİL

Deniz Baykal ve CHP'li milletvekillerinin, Meclis'ten çıkan yasaları çoğunlukla imzalaması sebebi ile noterlikle itham ettiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, gerekli incelemeleri yaptığına inanmayanların sayısı yüzde 30,4'lerde kalırken, yaklaşık yüzde 60 oranında bir kesim ise denetleme ve inceleme işlemlerinim yeterince yapıldığına inandığını belirtiyor.Son aylarda büyük tartışmalara sebep olan ve belli kesimler tarafından tepkiyle karşılanan rektör atamaları için halkın düşüncesi ağırlıklı olarak olumlu yönde. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün üniversitelere rektör ataması yaparken şimdiye kadar yaptığı tercihleri genel olarak olumlu görenlerin oranı yüzde 62,5 iken, atama tercihlerini olumsuz görenlerin oranı yüzde 25,5.

HALKIN ÜÇTE BİRİ ERBAKAN AFFINA KARŞI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Necmettin Erbakan'ın kalan cezasını affetmesi başta Ana Muhalefet Partisi olmak üzere çeşitli kesimlerden eleştiriler alırken, bu eleştirilerin yapılan araştırmaya da yansıdığı görülüyor. Halkın üçte birlik kesimi -yüzde 33,7- bu affı doğru bulmadığını belirtirken yüzde 54,6'sı ise doğru bulduğunu ifade ediyor.

YÜZDE 67'YE GÖRE; GÜL ERMENİSTAN'A GİTSİN

Son günlerin en çok konuşulan Milli maç sebebi ile Ermenistan'a ziyaret meselesine halkın büyük bir bölümü destek çıkıyor. Halkın yüzde 67,4'ü Gül'ün Ermenistan'a gitmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 22,9 oranında katılımcı ise Ermenistan kapılarını Cumhurbaşkanı Gül'e kapatmış vaziyette.Cumhurbaşkanı Gül'e ilişkin; dürüstlük, güvenilirlik, yeterince bilgilendirilme, halkın sorunlarını ve beklentilerini önemseme, Türkiye'yi temsil yeteneği, demokratlık, özgürlükçülük gibi kişilik ve liderlik konularında sorulan tüm sorularda %75 ile %82 oranları arasında olumlu notlar çıkarken, Abdullah Gül'ün halen yürüttüğü cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzı da halkın yüzde 77,9'u tarafından onaylanıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı Gül'e 10 üzerinden verilen not ortalaması ise 7,5'dur.HALK CHP'NİN BOYKOTUNA KARŞI

Ankette ele alınan bir diğer konu ise CHP'nin Cumhurbaşkanı Gül'e karşı sergilediği tavır, davranış ve Gül'ün boykot edilmesi.Halk, Abdullah Gül'ün seçildiği ilk günden itibaren CHP tarafından sistemli bir şekilde boykota edilmesine yüzde 80,9 oranında karşı çıkarken, CHP'li seçmenlerin yüzde 55'i de kendi partilerinin Cumhurbaşkanı'na uyguladığı boykot konusunda yanlış politika izlediği düşüncesinde. Ankete katılanların sadece yüzde 12,7'lik bölümü CHP'nin bu tutumunu doğru bulduğunu belirtiyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri