Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül'ün Veto Ettiği Rektörler

06 Ağustos 2008 / 11:37
Cumhurbaşkanı Gül, son dönemde siyasi açıklamalarıyla öne çıkan mevcut rektörleri tercih etmedi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 21 üniversitenin rektör atamalarını yaptı. Çankaya, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onayına sunulan listeden, 17 üniversite için tercihini birinci sıradaki adaydan yana kullandı.

4 üniversitede ise ikinci sıradaki adaylar rektör olarak atandı. Akdeniz Üniversitesi'ne, son dönemde siyasi açıklamalarıyla dikkat çeken mevcut rektör ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın değil, ikinci sırada yer alan Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe getirildi.

Gazi Üniversitesi'ne ise geçtiğimiz dönem birinci sırada yer alan ancak eski Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer'den veto yiyen Prof. Dr. Rıza Ayhan atandı. Üniversitede en çok oyu alan mevcut rektör Kadri Yamaç, YÖK'ün Çankaya'ya sunduğu listede yer almazken, Ayhan birinci sırada bulunuyordu. Gazi'nin yeni rektörü Rıza Ayhan, kararı, 'hakkın teslimi' olarak değerlendirdi. Ayrıca Cumhuriyet, Dokuz Eylül, Ondokuz Mayıs üniversiteleri rektörlüklerine, YÖK'ün listesinde yine ikinci sırada yer alan isimlerden sırasıyla Prof. Dr. İl-yas Dökmetaş, Prof. Dr. Meh-met Füzün, Prof. Dr. Hüseyin Akan getirildi.

Aralarında ODTÜ, Boğaziçi, Ankara, Akdeniz'in de bulunduğu 21 üniversitenin rektörlerinin görev süresi bugün itibariyle doluyordu. YÖK Genel Kurulu, 21 Temmuz tarihinde yaptığı gizli oylama sonucunda 21 üniversitede yapılan rektörlük seçimlerinde en çok oy alan 6 adayı 3'e indirmişti.

Gazi, Uludağ ve Dicle üniversitelerinde en fazla oyu alan adaylar ise listede kendilerine yer bulamamıştı. Cumhuriyet ve İTÜ'de ise mevcut rektörler en fazla oy aldıkları halde üçüncü sıraya konmuştu. Çankaya'dan yapılan atamalarla birlikte seçim yapılan 21 üniversitenin 13'ünde en çok oyu alan aday rektör olarak atanmış oldu. Ankara Üniversitesi'ne atanan Cemal Taluğ'un CHP Bilim Kurulu Üyesi olduğu öğrenildi.

AKAYDIN'IN YERİNE KURTCEPHE GETİRİLDİ

Akdeniz Üniversitesi'ne mevcut Rektör Prof. Dr. Mustafa Akaydın değil, ikinci sıradaki Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe atandı. Başörtüsü ile ilgili yaptığı 'siyasi' açıklamalarla dikkat çeken Akaydın, "Atanmamak için mantıklı hiçbir gerekçe yok. Sayın Cumhurbaşkanının kararı bence tamamen siyasi. Ama ben bu kararı Cumhuriyet'in şeref madalyası olarak ömrüm boyunca üstümde taşıyacağım. Yaptığım her işten dolayı gurur duyuyorum.'' dedi.

AÜ'nün yeni rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise üniversiteyi dünya üniversiteleri arasında bir marka haline getirmeyi hedeflediğini söyledi.


Bu haber toplam 912 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri