Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gündeme bomba gibi düşen mektup

05.10.2010 01:15
Orgeneral Eşref Bitlis'in ölümüyle ilgili Ankara Cumuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma devam ederken, ortaya çıkan bir mektup gündeme bomba gibi düştü

 

17 yıllık karanlığa veterörsorununa ışık tutan bu mektup Orgeneral Eşref Bitlis'ten Cumhurbaşkanı Özal'a yazılmış. Bitlis paşa ölümünden 7 ay önce Özal'a sunduğu 3 sayfalık mektupta kürt meselesine ilişkin önemli uyarılar yapıyor ve bir takım çözüm önerileri sunuyor.Orgeneral Bitlis, mektubunda ilk olarak ABD tarafından bölgede konuşlandırılan "Çekiç Güç"teki bazı komutanların terör örgütü PKK'ya yardım ettiğini belirtiyor. Bunu da bazı görüntü ve telsiz konuşmalarıyla ispatlıyor. Eşref Bitlis, devlet içindeki bazı unsurların terörden rant sağladığına dikkat çekiyor hatta isimler dahi veriyor.

Bitlis paşa mektubunda Güneydoğu'daki bazı işadamlarının güvenlik güçlerinin de desteğini alarak bölgede terör örgütü PKK adına kaçakçılık yaptığını da anlatıyor. Mektupta Kürt meselesine ilişkin çözüm önerilerinden de bahsediliyor.. Bununla ilgili "Kod Adı: Kale" adlı bir rapor yazan Orgenaral Bitlis, öncelikle terör belasının defedilmesi gerektiğini vurguluyor. Daha sonrada Kürt halkına yönelik ılımlı adımların atılması için devlet politikası oluşturulması gerektiğinin altını çiziyor.

Bu mektuptan sonra Kürt meselesini çözmeye kafasına koyan Özal, Bitlis Paşa'yla toplantı üstüne toplantı yapıyor ve konuyu devletin zirvesinde tartışmaya açıyor. Kendine yakın kurmay kadrodan bir ekip oluşturan Bitlis paşa Kürt meselesine çözüm bulmak için bir plan yapıyor üzerinde bir çalışmaya başlıyor.

Ancak bu durum içte ve dışta bir takım rahatsızlıklara sebep oluyor. Bitlis Paşa işte bu çalışmalarına devam ederken; şüpheli bir uçak kazasıyla hayatını kaybetti.


SAMANYOLU HABER TV

Bu haber toplam 1342 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri