Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gündeme göre olumlu ilerliyor

29 Temmuz 2008 / 20:01
Borsa 40 bin puana yaklaştı, dolar 1.20'nin altına geriledi. Yabancılar AKP kapatılmayacakmış gibi davranıyor
Piyasalarda dalgalı seyir devam ediyor. Dış piyasalardaki gelişmeler ve yurtiçindeki siyasi gerilime bağlı olarak sıkıntılı bir seyir izleyen İMKB'de bugün beklenmedik bir yükseliş yaşandı. Yüzde 2.70 prim yapan endeks 39 bin 153 puana dayandı. 1.19 YTL'ye gerileyen dolarda ise satışlar hızlandı. Euro ise 1.86 YTL'ye geriledi. Kısa bir süre öncesine kadar yüzde 21-22 aralığında seyreden bono bileşik faizleri de dün gelen yeni alımlarla yüzde 20'nin altına geriledi. Piyasalardaki toparlanmada yabancı kurumların AK kapatma davasıyla ilgili olumlu raporlar yayınlaması etkili oldu.

JP MORGAN'DAN OLUMLU RAPOR

Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Anayasa Mahkemesi'nde görüşülen AK Parti'ye kapatma davasından yüzde 80 'piyasa dostu bir karar' çıkacağını belirterek, yatırımcılara, 'Türkiye'den hisse alın' tavsiyesinde bulundu.
İnfo Yatırım Araştırma Müdürü Mükrim Hatipoğlu ise yüklü pozisyon taşıyan yabancıların bilinçli olarak iyimser bir hava oluşturduklarını söyleyerek, “Sıkıntılı dönemde, olumlu hava estiriliyor” dedi. Gelecek olumsuz bir açıklamayı daha yüksek seviyelerde karşılamak isteyen yabancıların borsada alım yaptıklarını söyleyen Hatipoğlu, “Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karar bekleniyor. Cuma gününe kadar da bu olumlu hava sürecek. Eğer Cuma günü Anayasa Mahkemesi'nden bir açıklama gelmezse o zaman bir satış başlar.” Kapatma davasıyla ilgili görüşmelerin uzaması halinde belirsizliğin artacağını belirten uzmanlar, kısa vadede belirsizliğin devam etmesi nedeniyle yatırımcıların bir süre daha bekle-gör politikası izlemesini öneriyor.
Döviz fiyatlarının da bir süre daha bu seviyelerde kalması öngörülüyor
Kaynak:
Bu haber toplam 808 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri