Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güneş çarpması ölüme götürebilir

03.06.2010 23:57
Havaların giderek ısındığı şu günlerde güneş çarpmasına karşı dikkat etmek gerekiyor.

Sakarya Vatan Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hüsnü Yeşilot, havaların giderek ısındığını, güneş çarpmasına karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi

Yeşilot, güneş çarpmasının hayati tehlikeye kadar götürebilen sonuçlara yol açtığını belirterek, mümkün olduğunca güneş çarpmasından korunmak gerektiğini kaydetti.

Sıcak havalarda 11.00 ile 16.00 saatleri arasında özellikle yaşlı ve çocukların mümkün olduğunca dışarıya çıkılmaması uyarısında bulunan Yeşilot, güneş çarpmasının en önemli belirtileri arasında yüksek ateş, aşırı terlemeyle birlikte kusma ve sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar olduğunu hatırlattı.

Ana belirtilerle birlikte başağrısı, uyumsuzluk, yürümede zorluk, sersemlik, şuur kaybı gibi tabloların da ortaya çıkabileceğinin altını çizen Yeşilot, "Güneş çarpması aşırı tuz ve su kaybına sebep oluyor. Ciddiye alınması ve zamanında müdahale edilmesi gerekiyor. İleri güneş çarpmaları ölüme kadar götürebilir. Bu sebeple hemen bir hekime götürülmelidir. Sıcak havalardan olumsuz şekilde etkilenmemek için teri emen ve serin tutan ince ve pamuklu giysiler tercih edilmeli. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol bol sıvı tüketilmeli. " diye konuştu.

Yeşilot,'a göre güneş çarpmasına maruz kalan kişiye hastaneye ulaşıncaya kadar yapılacak ilk müdahale şöyle;

-Hemen bir ambulans çağrılmalıdır

-İçebiliyorsa su, ayran gibi sıvı bir şeyler içirilmelidir

-Ambulans gelene kadar vücudu sıkan, terli giysiler çıkarılmalı

-Kafaya aşırı soğuk olmamak şartıyla su dökülmeli

-Vücut ısısını düşürmek için ıslak bir çarşafla beden sarılabilir.

Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri