Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güneş ışığına dikkat

12 Temmuz 2008 / 15:36
Gaziantep Üniversitesi (Gazü) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat İnalöz, Yaz Aylarında Güneş Işınlarının İnsan Sağlığı İçin Yararından Çok Zararının Daha Fazla Olduğunu Söyledi.


Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat İnalöz, yaz aylarında güneş ışınlarının insan sağlığı için yararından çok zararının daha fazla olduğunu söyledi. Güneş kremlerinin de dermatoloğun önerdiği şekilde kullanılması gerektiğine dikkat çeken İnalöz, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için dışarıya çıkmadan önce cilde mutlaka güneş kremi sürülmesi gerektiğini belirtti.

Güneşin yeryüzüne dik geldiği saatlerde dışarıya çıkılmamasına özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden İnalöz, güneşe çıkmadan yarım saat önce cilde güneş koruyucuların sürülmesi gerektiğini kaydetti. İnalöz, "Güneşin dik geldiği saatlerde mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmamak gerekir. Özellikle saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmak insan sağlığını olumsuz yönde etkiler" dedi.

Yaz aylarında eve giren güneş ışınlarından bile cildin etkilendiğini söyleyen İnalöz, bu gibi durumlarda da koruyucular kullanılması gerektiğini vurguladı. Koruyucuların su, havlu gibi cilde temas eden nesneler sonucunda etkisini kaybettiğini belirten İnalöz, güneş koruyucularının hem cilt kanserlerini önlediğini hem de kırışıklıkları geciktirdiğini dile getirdi. İnalöz, şöyle konuştu; "Güneş koruyucularının ten rengine göre kullanılması gerekiyor. Açık tenlilerin 50, koyu tenlilerin ise 36 faktörlük kremler kullanmalıdırlar. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde ise hemen dermatologa başvurmak gerekir. Kremlerin yanında ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesi, şapka ve geniş çerçeveli, gözaltını kaplayan, koyu renkli camlı gözlüklerin kullanılmasında fayda var"

Bebekler ve hamileler için de yetişkinlerin kullandığı güneş koruyucularından daha farklı kremler kullanılması gerektiğini kaydeden İnalöz, "Bebeklere altıncı aydan itibaren güneş koruyucular kullanılabilir. Bebekler ve gebeler için cilt tarafından emilmeyen kremler kullanılmalıdır. Çünkü kremlerdeki kimyasal maddeler vücuttan emilip kana karıştığında büyüme döneminde çocuğu olumsuz etkileyebilir." ifadesinde bulundu.

Güneşin pek çok hastalığı tetiklediğini söyleyen İnalöz, "Vücudun yaz aylarında daha sık terlemesinden dolayı su kaybı çok fazla olur. Vücudun sıvı dengesini koruyabilmek için ise, günde ortalama 2 litre su içmek gerekmektedir. Güneş; gül hastalığı(rozasea), güneş lekeleri, melazma yani halk arasında bilinen is hastalığına sebebiyet verebilir." dedi.

sondakika.com
Bu haber toplam 4154 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri