Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güney Afrika'da ırkçılık

20 Mayıs 2008 / 08:15
Güney Afrika şokta; yabancı düşmanlığı, insanları diri diri yaktı!

Bir dönem beyazların yürüttüğü ırkçı uygulamalarla dünyanın gündemine oturan Güney Afrika, yeniden benzer bir dalganın etkisi altına girdi. Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde yabancılara yönelik saldırılarda, üç gün içinde en az 13 kişinin öldüğü bildirildi.

Polis, geçen pazar günü başlayan ve bu hafta sonunda yoğunlaşan olaylarda, cuma gününden bu yana 13 kişinin öldüğünü açıkladı.

Yüzlerce kişinin de gözaltına alındığı, polisin yabancılara saldırmak isteyen grupları dağıtmak için plastik mermi kullandığı kaydedildi. Reuters'in geçtiği fotoğraflarda ülkede yabancı düşmanlığı sonucu çıkan olaylarda yaşanan şiddetin objektiflere nasıl yansıdığı görülüyor.

G. Afrika'da canını seven yabancı kaçıyor

Güney Afrika, siyahların yabancıları hedef aldığı kanlı saldırılarla sarsılıyor. Yabancı göçmenleri işsizlik, suç ve barınma gibi sosyal sorunlar nedeniyle günah keçisi ilan siyahların haftasonundan beri düzenledikleri saldırılarda 14 kişi öldü. Yabancılara saldırmak ve yabancılara ait işyerlerini yağmalamak için toplanan Güney Afrikalılar'dan canını kurtarmak isteyen binlerce yabancının karakollara ve kiliselere sığındı.

Kaynak:
Bu haber toplam 2072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri