Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rumlardan İsrail'e destek

28.05.2010 14:27
Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Gazze'ye gitmekte olan yardım filosunun karasularından geçmesine ve limanlarında konaklamasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Gazze'ye gitmekte olan yardım filosunun karasularından geçmesine ve limanlarında konaklamasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Öte yandan İsrail'in gemilere yapacağı komando baskını sırasında medyaya özel bir teknolojiyle karartma uygulayacağı bildirildi.İsrail yetkilileri Türkiye'den, Yunanistan'dan ve İrlanda'dan yetkililerle görüştüklerini ancak filonun geri döndürülmesi yönünde bir sonuç alınamadığını belirtti.

Tel Aviv yönetimi, karasularına girmeleri halinde gemilere müdahale edeceğini açıklarken, İsrail basını gerekirse güç kullanılabileceğini bildirdi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, konvoyun yola devam etmekte ısrar etmesi halinde yolları İsrail savaş gemileri tarafından kesilecek ve İsrail komandoları bir baskınla gemilere el koyacak. Daha sonra eylemciler ve gemi personeli Aşdod Limanı'na götürülüp güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra ülkelerine sınır dışı edilecek. Filistin asıllı eylemciler ise alıkonacak. Gemilerin taşımakta olduğu insani yardım malzemelerinin ise İsrailli yetkililerce kontrol edildikten sonra Gazze'ye nakledilmesinin beklendiği belirtildi.

İsrail karartma yapacak

Gazete ayrıca, medyanın operasyondan görüntü ve bilgi alamaması için baskın sırasında İsrail tarafından "karartma" uygulanacağını bildirdi.

İsrail'in özel bir elektronik karartma mekanizması kullanarak gemilerdeki operasyonun basın yayın organlarına yansımasının önleyeceği belirtildi.

Gazze'ye yol alan ve "Özgürlük Filosu" olarak adlandırılan konvoyda Türkiye'den 3, İngiltere'den 2, İrlanda, Cezayir, Kuveyt ve Yunanistan'dan birer olmak üzere toplam 9 gemi bulunuyor.

Kampanya kapsamında Gazze'ye gidecek "Mavi Marmara" adlı yolcu gemisi, TSİ 00.30'da Antalya Limanı'ndan ayrılarak Akdeniz'de yol almaya başladı. Gazeteciler ile yabancı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 560 kişi taşıyan ve bugün TSİ 17.00 sıralarında Kıbrıs açıklarında olması beklenen gemi, burada, insani yardım malzemesi taşıyan 8 gemiyle buluştuktan sonra Gazze'ye doğru hareket edecek. Gemilerin, 29 Mayıs Cumartesi günü Gazze Limanı'na ulaşması planlanıyor. Milli Gazete

Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri