Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güneydoğu'da vize bayramı

17.09.2009 23:47
Türkiye ile Suriye arasında vizenin kaldırılması, Güneydoğu insanına iki bayramı birden yaşattı.
Türkiye, Suriye ile bir süredir girdiği sıcak diplomatik ilişkileri en üst noktaya çıkardı. İki ülke arasında önemli bir anlaşma imzalandı. Artık iki ülke arasındaki gidiş gelişlerde vize olmayacak. Ayrıca Türkiye ve Suriye arasında ortak bakanlar kurulu gibi çalışacak bir konsey oluşturuldu.

İki ülke arasında vizenin kalkmasına, en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki işadamı ve vatandaşları sevindi. Bölge insanı, Suriye'deki akrabalarını vizesiz ve istedikleri zaman ziyaret edecek olmanın mutluluğunu yaşarken, iş dünyası temsilcileri de vizenin kalkmasıyla ticaretin artacağını düşünüyor. Bölge esnafı, vizenin kalkmasının ulaşım ve hizmet sektörü de dahil her türlü ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştireceğine vurgu yaptı.

Gaziantep Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) Başkanı Mehmet Taşdemir, vizenin kaldırılmasının oldukça sevindirici olduğunu söyledi. Taşdemir, "Evlatları gurbete gitmiş bir aile bu uygulama ile bir araya geldi. Bu manada gurbette olan birkaç ülke daha var. Onlarında bir araya gelmesini temenni ediyorum." diye konuştu.

SURİYELİLER'DEN VİZE İSTEMEYEN TÜRKİYE, BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ

Türkiye'ye gelen Suriyeliler'den vize ücreti alınmadığını öğrendiğini dile getiren Şanlıurfalı Halil Avcı, "Bayramda Suriye'ye vize almaya gidecektik. Dün çok güzel bir haber aldık. Vizenin kalktığını duyduk. Ancak sevincimiz boğazımızda kaldı. Çünkü bugün Suriye Konsolosluğu bizden yine 40 Euro vize ücreti aldı. Halbuki Suriye'deki akrabalarımızı aradık. Türkiye Konsolosluğu'nun vize ücreti almadığını söylediler. Türkiye Cumhuriyeti, bir kez daha büyüklüğünü gösterdi. Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Vize almak için Şanlıurfa'dan bir gün öncesinde geldiğini anlatan Şükrü Öz, vizenin kaldırılmasını 'Süper bir şey' diye nitelendirirken, İbrahim Taş ise Suriye Konsolosluğu'nun kendilerinden ücret almasına tepki gösterdi. Şanlıurfa'nın Akçakale Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçenlerden vize sorulmadığını ve herhangi bir ücret talep edilmediğini öne süren Taş, "Bizden ise 40 Euro para alındı. Bu ikiliği anlayabilmiş değilim" dedi.

ULUSLARARASI ÇALIŞAN TAKSİCİLER, İŞLERİNİN ARTACAĞINA SEVİNİYOR

Vizenin kaldırılması Suriye-Türkiye arasında yolcu taşıyan taksicileri de memnun etti. Vize sonrası gidiş gelişlerin artacağını belirten Refik Katırcı, "Eskiden vize ücreti nedeniyle gidiş gelişler azdı. İnsanlar 40 Euro ödeyip gitmeyi göze alamıyordu. Ancak şimdi vize kalktı. Karşılıklı ziyaretler artacak. Bizim işlerimiz de açılacak. Bundan dolayı son derece mutluyuz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Gaziantep'in Suriye Konsolosluğu, vize verme işlemlerini sürdürdü. Sabah saatlerinde vize için başvuran 20 kişinin vizeleri saat 14.00 sıralarında 40 Euro ücret karşılığı dağıtıldı.

Bazı vatandaşlar, Türkiye'nin Suriye'den gelenlerden vize ücreti almadığını belirterek kendilerinden ücret alınmasına tepki gösterdi. Bazı vatandaşlar da Şanlıurfa'nın Akçakale Sınır Kapısı'ndan Türk vatandaşların vize olmaksızın Suriye'ye giriş yaptıklarını dile getirdi. Vize uygulamasının kalkmasıyla konsolosluk önündeki kuyruklar da tarihe karışacak.
Bu haber toplam 1674 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri