Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güngören'de Güle Sevgi Seli

30 Temmuz 2008 / 11:51
Gül'e vatandaşların yoğun ilgisi vardı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 17 kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırıların yaşandığı Güngören'de incelemelerde bulundu.. Gül'e eşi Hayrünnisa Gül de eşlik etti.

Gül, Menderes Caddesi'ne geldiği andan itibaren vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Cumhurbaşkanınına ve eşine vatandaşlar alkış ve tezahüratlarda bulundu.

Cumhurbaşkanı olaydan etkilenen esnafı da tek tek ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Gül, esnaflara zararlarının karşılanıp karşılanmadığını, ne gibi sıkıntıları olduğunu sordu.

Gül kendisi ile toklaşmak isteyen vatandaşlarla da tek tek toklaştı. İkinci patlamanın olduğu yerde bir süre duran Gül, İstanbul Valisi Muammer Güler'den bilgi aldı. Terör kurbanlarının fotoğraflarının bulunduğu çelengi gösteren Gül, "masum insanları ve çocukları katlettiklerinden dolayı saldırıyı sahiplenemiyorlar utançlarından saklıyorlar" şeklinde tepkisini dile getirdi.

Gül'ün bölgedeki incelemeleri esnasında bölgede geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Gül daha sonra bir ses bombası olduğu olan ilk patlamanın olduğu yere gelerek burada da yetkililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı daha sonra alkışlama yapacağı noktaya geldi. Gül burada da alkışlarla karşılandı. İlk izlenimlerini alan Gül oldukça üzgün görünüyordu.

Burada basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Gül, şu önemli mesajları verdi:

"Değerli vatandaşlarım değerli basın mensupları.. Yaşadığımız acı çok derindir. Buraya gelerek bu acınızı paylaşmak istedim. Burada terör kurbanı olarak hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor ailelerine sonsuz sabır diliyorum. Bu terörü yapanlar ve bunlara destek verenler ne kadar insanlık dışı bir iş içinde olduklarını görmektedir. Bu çocukların resimleri gazete sayfalarında basıldıklarında utançlarından olayları sahiplenemektedirler bile. Ama terör dünyanın her yerinde var. Ve dünya terörle birlikte yaşamaktadır. Güvenlik güçlerimiz büyük mücadele iöçinde. Bugün herkes çok büyük dayanışma içindedir. Bu açık bir şekilde görülmektedir. Tüm dünya bu hain saldırıyı şiddetle kınamaktadır. Ben bir kez daha Güngören halkının İstanbul halkının tüm Türk halkının acısını paylaşıyorum. güvenlik güçlerimiz görevinin başındadır ve gece gündüz çalışmaktadır. Onlara güveniyoruz. Bu hain saldırı yapanlar mutlaka ortaya çıkarılacaktır. Buna söz veriyorum. Tüm halk olarak güvenlik güçleri olarak dayanışma içinde olacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın."

Gül ziyareti sırasında "buradaki esnafın, evlerdeki vatandaşların bütün herkesin zarar ve eksikleri karşılanacak" diyerek bölge halkına moral verdi.

9.55'TE İSTANBUL'A UÇTU

Gül ve beraberindekileri taşıyan özel uçak ATA saat 09.55'te Esenboğa Havalimanı'ndan hareket etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ü, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Valisi Kemal Önal, Merkez Komutanı Tuğgeneral Naci Özdemir ve Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz uğurladı.

Gül ile birlikte eşi Hayrünnisa Gül de İstanbul'a gitti.

Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri