Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gurbetçi aile dehşeti yaşadı

01.08.2009 12:30
Yaz tatili için Türkiye'ye gelen gurbetçi aile Bulgaristan'ta kabus yaşadı. Aile sınırdan içeri kendilerini zor attılar.

Yaz tatillerini geçirmek üzere Almanya'dan Türkiye'ye gelirken, Bulgaristan'da kendilerine polis süsü veren kişilerce silah tehdidiyle durduruldular.

Elleri kelepçelendikten sonra değerli eşyaları gasp edilen ve araçları yakılan gurbetçi aile Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Büyük korku yaşayan aile, başlarına gelen olayı gözyaşları içinde anlattı.

POLİS KIYAFETLİ HAYDUTLAR

Alınan bilgiye göre, Münih kentinde yaşayan Akın Naci Aksoy (44), eşi Nalan (45), kızı Hande (21) ve oğlu Alper Aksoy (17) ile birlikte INAA 65 plakalı otomobille Türkiye'ye gelirken, Bulgaristan'nın Sofya kenti yakınlarında polis kıyafetli kişilerce silah tehdidiyle durdurularak, elleri kelepçelendikten sonra değerli eşyaları gasp edilen ve araçları yakılan aile, bir uluslararası otobüs firmasının otobüsüyle Kapıkule'den Türkiye'ye giriş yaptı.

Gurbetçi aileyi, Kapıkule Sınır Kapısı'nın Bulgaristan'a çıkış bölümünde saatlerce bekleyen Naci Aksoy'un kardeşi Azim Aksoy karşıladı. Azim Aksoy ile kardeşi Akın Naci, yengesi Nalan, yeğenleri Hande ve Alper Aksoy ile birbirlerine sarılarak gözyaşları döktü.

Akın Naci Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada neşeli bir şekilde Almanya'dan yola çıktıklarını, ancak bu neşelerinin Bulgaristan'da kabusa döndüğünü söyledi.

NEREDE DURDURDULAR?

Bulgaristan'da başkent Sofya'yı geçtikten sonra ihtiyaçlarını gidermek için bir akaryakıt istasyonuna girdiklerini ve ihtiyaçlarını giderdikten sonra yeniden yola koyulduklarını anlatan Aksoy, yaklaşık 2-3 kilometre sonra arkalarından gelen bir polis otomobilin kendilerini durdurduğunu ifade etti.

Arabayı durdurduklarında, polis aracından yüzleri maskeli polis elbiseli 2 kişinin çıktığını ve ellerindeki silahlarla kendisini ve ailesinin ellerini kelepçeleyerek etkisiz hale getirdiklerini anlatan Aksoy, şöyle devam etti:

SIRT SIRTA KELEPÇELEDİLER

''Daha sonra hepimizi ellerimiz kelepçeli arabamıza bindirip, silah zoruyla tanımadığımız, bilmediğimiz bir dağ başına, ormanlık alana götürdüler, Ve orada hepimizi sırt sırta birbirimize kelepçelediler. Değerli eşyalarımızı istediler. Zaten değerli eşyalarımızı da vermeye hazırdık. Bir süre bizi hırpaladılar. Daha sonra değerli eşyalarımızı ve arabamızı alıp kaçtılar.

DAĞ BAŞINDAN KELEPÇELİ HALDEYKEN NASIL KURTULDULAR?

ARABAYI YAKTILAR

Bu arada, kızım telefon saklamayı başarabildi. O telefonla imdat numarasını aradık. Ve bir şekilde polisle irtibat kurduk. Yaklaşık 2 saat sonra polis bizi buldu. Yetkili kişilerde geldi. Yaklaşık 5-6 saatimiz geçti dağın başında. Daha sonra arabamızı yanmış şekilde buldular. Pasaportlarız, her şeyimiz içindeydi. Gördüğünüz gibi hiç bir şeyimiz kalmadı. Ama canımızın kurtulduğuna çok sevindik.

AİHM'E GİDECEĞİM

Bu işin peşini bırakmayacağım, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar götüreceğim. Çünkü başka vatandaşlarımızın canı yanmasın. Çok acı çektik. Özellikle kollarımız birbirine kelepçelendiğinde hareket etme şansımız yoktu.''

Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği yetkililerine gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür eden Aksoy, Türkiye'ye sağ salim geldikleri için sevinçli olduklarını belirterek göz yaşlarına hakim olamadı.

Oğlu Alper Aksoy da, başlarına gelen olaydan çok korktuklarını belirterek, ''ölüm korkusu yaşadık. Ne olacağını bilmiyorduk. Şans eseri ablam telefonu saklayınca oradan kurtulduk. Anavatanımıza geldik şimdi. Kendimizi daha iyi hissediyoruz'' dedi.

CEP TELEFONUNU SAKLAMAYI BAŞARDI

Hande Aksoy ise kolunun ağrıdığını ve bu şekilde kolunun birini kelepçelemekten kurtardığını ve cep telefonunu saklamayı başardığını ifade etti.

Soyguncuların yanlarından uzaklaşması sonucu ilk yardım kuruluşunu aradığını vurgulayan Hande Aksoy, '' çok büyük korku yaşadık'' diye konuştu.

Anne Nalan Aksoy da, soyguncuların yaklaşık 4 bin avro ile eşinin altın kolyesini, pasaportlarını, kimliklerini ve araçlarını aldıklarını söyledi.Bu haber toplam 1316 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri