Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcistan Rusya Savaşı Sanallaştı

19 Ağustos 2008 / 12:26
Gürcistan, Rusya ile çatışmaların başlamasından beri çoğu Rus haber kanalları ve web sitelerine erişimi kesti.
Gürcistan İçişleri Bakanlığı tedbirin anti demokratik olduğunu fakat Rus yayıncıların Gürcü halkını korkutmasına izin veremeyeceklerini söyledi.

Gürcistan Internet servis sağlayıcılarının en büyüğü Caucasus Online'ın kurucusu ve CEO'su Mamia Sanadiradze, "Gürcistan güvenlik ajanslarından gelen kişiler benden Rus sitelere erişimi kesmemi istedi." dedi.

Güney Osetya'daki çatışmalar Rusya ve Gürcistan arasında duyguların yükselmesine yol açtı, bu her iki devlete ait devlet ve özel kanallardaki programları etkiledi.

Sanadiradze, "Virüslerin tehdidi var. Kasten yanlış haberlerle karşı karşıya kaldık. Savaş bittiğindeki, bu sitelere ulaşımı tekrar açacağımızı umut ediyorum." dedi.

Gürcistan'da devlet ve özel medya kuruluşları daha çok Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili'nin kontrolü altında.

Gürcistan'ın en büyük kablolu TV kanatı Ayety'nun program direktörü Nana Namoradze, Rus haber kanallarının Haberleşme Komisyonu'nun emri üzerine kapatıldığını belirterek "Bunun sebebi, savaş sırasında yanlış haberler veriyorlardı. Bu halkımızı çok kötü etkiliyor ve strese sokuyordu." dedi.

Gürcistan içişleri bakanlığı inceleme departmanı başkanı Shota Utiaşvili, uygulamada anti demokratik bir durum olmadığını savunarak "Rusya'da medya yok. Ben buna medya demem. Hep yayınladıkları veya bastıkları propaganda. Bu yanlış enformasyonla halkımızı ürkütmek istemiyoruz. Yayınlarına tekrar ne zaman izin vereceğimizi bilmiyorum. Göreceğiz." dedi.

Rusya'da televizyon kanalları Kremlin tarafından sıkı kontrol ediliyor. Savaş haberleri ağırlıklı olarak Moskova'dan yapılan resmi açıklamalara dayandırıldı.

Gürcistan'da Rus haber kanalları hala uydudan seyredilebiliyor. Gürcistan'da halkın çoğu Rusça biliyor.

Kaynak: Reuters
Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri