Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcistan'da tam seferberlik

08 Ağustos 2008 / 11:01
Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Rusya'nın geniş çaplı bir saldırıya hazırlandığını duyurdu ve orduya tam seferberlik emri verdi.
Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Rusya'nın geniş çaplı bir saldırıya hazırlandığını duyurdu ve orduya tam seferberlik emri verdi. Rusya Başbakanı Putin, Gürcistan'ın saldırganlığı yanıtsız kalmayacak açıklaması yaptı.

SAAKAŞVİLİ: BİNLERCE YEDEK ASKERİ SEFERBER ETTİK

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, "Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'yi özgürleştirmeye başladıklarını" belirterek, Tshinvali'nin merkezinde çatışmaların sürdüğünü ve binlerce yedek askeri seferber ettiklerini söyledi.

Saakaşvili, televizyondan yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya Federasyonu'na Gürcistan kentlerini bombalamaya son vermesi çağrısında bulundu.

Gürcistan Cumhurbaşkanı, "Gürcü kuvvetlerinin Tshinvali'nin büyük bir bölümünü özgürleştirdiğini" ifade ederek, "binlerce yedek askeri seferber ettik" dedi. Saakaşvili, şu ana kadar 10 bin yedek askeri silah altına aldıklarını ve bu sürecin devam ettiğini söyledi.

Saakaşvili, ayrıca uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunarak, Rusya'nın Gürcü topraklarını işgal girişimine karşı tepki göstermelerini istedi.

Mihail Saakaşvili, halktan da saldırılardan korkmamasını istedi.


RUSYA'DAN GÜRCİSTAN'A KARŞILIK VERİLECEĞİ UYARISI

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, "saldırgan Gürcistan'ın Güney Osetya'daki eylemlerine Rusya'nın yanıt vereceği" uyarısında bulundu.

Putin, Pekin ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Gürcistan liderliğinin Güney Osetya'da çok saldırgan eylemlere başvurduğunu, aralarında Rus barış gücü askerlerinin de bulunduğu kayıplar olduğunu" ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da geçen hafta yaptığı açıklamada, sınırlarındaki bir savaşa kayıtsız kalmayacaklarını belirtmişti.

RUSYA DEVLET BAŞKANI MEDVEDEV, GÜVENLİK KONSEYİ'NİN TOPLANMASINI İSTEDİ

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in, Güney Osetya'daki son gelişmeleri değerlendirmesi için Güvenlik Konseyi'nin toplanmasını talep ettiği belirtildi.

Rus İtar-Tass ve RİA Novosti haber ajansları, Medvedev'in yardımcılarıyla danışma toplantısı yaptığını ve Güney Osetya'daki son gelişmeleri değerlendirmesi için Güvenlik Konseyi'nin toplanmasını istediğini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, toplantının kısa sürede yapılacağını söyledi.

Bu arada, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, temaslarda bulunmak için gittiği Çin'de Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, ''Gürcistan yönetimi Güney Osetya'da çok saldırgan eylemler düzenliyor. Aslında ağır silahlar ve zırhlı araçlar kullanarak savaş başlattılar'' dedi.

Putin, "saldırgan Gürcistan'ın Güney Osetya'daki eylemlerine Rusya'nın yanıt vereceği" uyarısında bulunmuştu. Putin, nasıl karşılık verileceği konusunda detaya girmedi.

GÜRCÜ BİRLİKLERİ, BAŞKENT TSHİNVALİ ÇEVRESİNDEKİ 11 YERLEŞİM BİRİMİNDE KONTROLÜ SAĞLADI

Gürcü birliklerinin, şiddetli çatışmaların devam ettiği Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali çevresindeki 11 yerleşim biriminde kontrolü sağladığı bildirildi.

Gürcü Rustavi-2 televizyonu, Gürcü birliklerinin Tshinvali'ye doğru ilerlemeye devam ettiğini ve şu ana kadar 11 yerleşim biriminde kontrolü eline aldığını duyurdu.

Televizyon haberinde, Tshinvali çevresindeki stratejik öneme sahip tüm tepelerin de Gürcü birliklerinin eline geçtiği kaydedildi.

Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze, ''Güney Osetya'da anayasal düzen sağlanana kadar operasyonun süreceğini'' söylemişti.
AA
Bu haber toplam 1228 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri