Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcistanla savaş istemiyoruz

09 Ağustos 2008 / 11:45
Gürcistan'ı silahlandıran ülkelerin sivil kayıpların sorumluluğunu hissetmeleri gerektiğini söyleyen Lavrov, Rusya'nın top yekün bir savaş istemediğini söyledi.
Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov, Batı'yı Gürcistan'ın ayrılıkçı Güney Osetya bölgesindeki şiddete destek vermekle dolaylı suçlayarak sivil kayıplardan şiddete destek verenlerin sorumlu olduğunu savundu.

Düzenlediği basın konferansında Lavrov, "Gürcistan'ı silah verenler bir çok sivil kaybın sorumluluğunu üzerlerinde hissetmeliler. Ölenler arasında bir çok Rusya vatandaşı var. Hem barış gücü askerleri ve hem de siviller." dedi.

Son iki yılda silah harcamalarını artıran Gürcistan ABD, Ukrayna, İsrail ve diğer Rus olmayan kaynaklardan silahların bir çoğunu alarak Rusya'yı kızdırdı.

Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, "Gürcistan askerlerini tepeden tırnağa silahlandıran Ukrayna hükümeti aslında Gürcistan'ı Güney Osetya'da etnik temizlik yapmaya ve saldırmaya cesaretlendirmiş oldu." denildi.

Gürcistan'ın şiddeti başlattığına dikkat çeken Lavrov, Rusya'nın Gürcistan ile top yekün bir savaş yapmak istemediğini söyledi.

Lavrov, "Durum bozulmaya devam ediyor. Bölge bir insani felaket ile karşı karşıya bulunuyor. " dedi.

Kaynak: Reuters
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri