Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcü Müslümanlar'dan barış duası

17 Ağustos 2008 / 08:28
İslam alemninde coşku ile kutlanan Beraat Kandili'nde, savaşın acısını yaşayan Gürcistan'da eller barış için semaya kalktı. İşte Batum'lu Müslümanların kandili...
Gürcistan'a bağlı Acara Özerk Bölgesi'nin başkenti Batum'da, Osmanlı döneminden kalma Orta Cami'nde toplanan Müslümanlar, Rus tehdidinden kurtulmak ve barışa kavuşmak için ellerini semaya kaldırdı. Akşam namazından itibaren 142 yıllık tarihi camiye akın eden Müslüman Batumlular, Kur'an okuyarak savaşta ölen dindaşlarının ruhlarını şad etti.

Ülkede yaşanan çatışmaların şiddetini yitirdiği şu günlerde yaşanan Berat Kandili, Gürcistan'daki bütün camilere akın eden Müslümanların şiddet olaylarına karşı tek yürek olmasını sağladı. 1866 yılında yapılan Batum Orta Cami'nde de 100'den fazla Müslüman Gürcü ve Türk vatandaşı, kanlı olayların bitmesi dilekleriyle akşam ve yatsı namazı ibadetlerini yerine getirdi.

Cami çıkışında CİHAN mikrofonuna açıklama yapan Acara Müslümanları Müftüsü Bekir Bolkvadze, "Bu mübarek gecede bütün dünya Müslümanlarını ve Türkiye'deki kardeşlerimizi kutluyorum. Bu gece hürmetine inşallah hepimiz dua edelim ki ülkede barış olsun. Bu zalimin zulmünden kurtulalım. Memleketimiz ve bütün Ehl-i İslam bu zulümden kurtulsun." dedi.

"Allah yardımcımız olsun." şeklinde duygularını dile getiren Gürcü Müftü, "Topraklarımızı yaktılar, gemilerimizi yaktılar, ölmüş insanlar sokaklarda kalmış. Çok zor durumdayız. İnşallah bu gece yapılan dualar bizi her türlü zorluktan kurtarsın. Başta Türkiye olmak üzere bütün komşu memleketlere dua ediyorum." diye konuştu.

Gürcistan Gençlik ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Adem Şantadze ise, "Ülkemiz beklenmedik bir şekilde saldırıya uğramıştır. Günahlarımıza kefaret olsun diliyoruz. Allah yarınları hayırlı uğurlu etsin inşallah." ifadelerini kullandı.

Denizci Türk vatandaşı Ahmet Cemal Demirci ise, burada İslamiyet'i ve kandili yaşamak apayrı bir duygu. Farklı bir manevi duygu var. Ülke Sovyetlerden yeni kurtulmuştu, şimdi yine işgale uğradılar. Ekonomik durum kötüydü, daha da kötü oldu. Camideki Müslüman sayısının fazlalığı beni çok şaşırttı." şeklinde duygularını dile getirdi.

Namazın ardından camiye gelen cemaate ikram yapıldı.

(Cihan)
Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri