Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcü-Oset savaşı kapıda...

05 Ağustos 2008 / 11:38
Gürcistan güçlerini Güney Osetya sınırına çekti.
Cuma gecesi yaşanan trajik olaylarından ardından dün gün boyunca çocuklar Güney Osetya'dan komşu Kuzey Osetya'ya tahliye edildi. Gürcistan ise aynı anda güçlerin Güney Osetya sınırına çekti.

Aktif askeri hareketler burada 1 Ağustosta, Gürcistan köyleri Ergneti ve Nikozi tarafından havan topuyla Güney Osetya'nın başkenti Tsihinval ve birkaç yerleşim yerine ateş açılmasıyla yeniden başladı. Ülkenin altı vatandaşı öldürüldü. Cumartesi gecesi Gürcistan tarafı yeniden Güney Osetya köylerine ateş açtık. Ziulet, Mugut ve Prineu köyleri ateşe maruz kaldı. Doğru, bu seferkinde ölen ya da yaralanan olmadı. Bu köylerde şimdi ekin toplama zamanı. Görülen o ki, saldırganların amacı bu çalışmalara engel olmaktı.

Bunun dışında, gece Gürcistan Güney Osetya sınırına askeri teknik getirmeye devam etti. Güney Osetya Savunma ve Acil Durumlar Bakanlığı basın sekreterliği, anlaşmazlığın kızışmasından önce Gori'de bulunan askeri üs tarafından Tsihinval'e Gürcü Savunma Bakanlığı'nın bir birliği ve havan toplarının hareket ettiğini açıklamıştı. Hafta sonunda Gori yolu Gürcistan askeri güçlerince kapatıldı. Bu son bir ay içinde Güney Osetya'ya açılan altıncı büyük ateş oldu, bu süre içinde on sivil insan hayatını kaybetti yaklaşık yirmi kişi de yaralandı.

Dün sabah 8'de Tsihinval'den çocukların tahliyesine başlandı. Ülke yönetimi sadece ölü verilmesinden değil, sürekli ateşler sebebi ile çocukların psikolojisinin bozulmasından korkuyor. Merkez meydanına birkaç otobüs getirildi. Sadece Pazar günü bin kişi taşındı. Ancak ateşten çocuklarını korumak isteyenler o kadar çok ki, tahliye işlemi bugün ve yarın da devam edebilir. Küçük Osetler sadece merkezden değil ülkenin çeşitli bölgelerinden de gönderiliyor. Bölge başkanları Tsihinval'e telefon ediyor ve çocukları oralardan almalarını, çünkü yerleşim yerlerinin periyodik olarak ateş maruz kaldığını söylüyor. Çocukların bulundukları konvoya Güney Osetya İçişleri ekipleri eşlik ediyor. Güney Osetya'nın başkentinden Kuzey Osetya'ya giden tüm yollar ciddi kontrol altında. Güney Osetya silahlı gücü ise tam savaş hazırlığı durumunda. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti de Güney Osetya'dan mültecileri kabul etme teklifinde bulundu.

Güney Osetya Basın ve Enformasyon Komitesi Başkanı İrina Gagloyeva “Bugün toplu yas mitingi ilan edildi, ölülerimizi defnedeceğiz. Hiç kimse Güney Osetya'da savaşın 18 yıldır uzadığını fark etmiyor. Biz tüm bu zaman içinde mücadele ediyoruz. Çünkü Gürcistan sadece havan topu ile savaşmıyor. Günlerde tek bir dakika yok ki, Gürcistan tarafı Osetlere karşı bir şey yapmış olmasın” dedi.

Pazar günü Kuzey Osetya'nın başkentindeki Tiyatro meydanında Güney Osetya'ya destek amacıyla binlerce kişinin katıldığı bir miting yapıldı. Eylem ölen siviller için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Toplananlar Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili'yi saldırı ve silahlı atışlara son vermeye çağırdı. Miting katılımcıları, her an gönüllü birliklerini oluşturmaya ve işgale karşı durmaya hazır olduklarını açıkladı. Buna Kuzey Osetya, Don ve Kuban Kazak Birlikleri de yardım sözü verdi.

Zorlaşan durumda Rusya Güney Osetya'ya nasıl yardımda bulunabilir, Rusya Federasyonu Duma milletvekili, BDT Yurttaşlarla İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Konstantin Zatulin şu yorumda bulundu: “Rusya ayrılık bölgesinde barışa riayeti takip etme konusunda hem Güney Osetya'nın hem Gürcistan'ın vekili olarak, orada askeri hareketlerin yeniden başlamaması için her şeyi yapmakla sorumlu. Bundan dolayı uyarı ve havaya açılan ateşten sonra saldıran ve savaşı başlatan tarafa hezimet ateşi açmak gerekir. Er yada geç Gürcistan böyle davranmaya devam ederse her şey buna varacak. Başka hiçbir şey onların durdurmaz.”

Üstelik Rusya Dışişleri Bakanlığı Gürcü-Oset ayrılık bölgesinde durumun kızışmasına bağlı olarak resmi bir açıklama yayınladı. Rus diplomatlar bölgedeki durumdan oldukça endişeli ve her iki tarafı ölçülü olmaya çağırdı. Açıklamada "Güç senaryosu kesinlikle Gürcü-Oset anlaşmazlığının çözüm umutlarını yıkacak" dedi.

Kaynak: Ajans Kafkas

Bu haber toplam 1434 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri