Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürcüler'i suçladı

10 Ağustos 2008 / 18:38
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Karasin, Gürcistan'ın Güney Osetya'nın başkentine düzenlediği saldırıda iki binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin, Gürcistan'ın Güney Osetya'nın başkentine düzenlediği saldırıdan dolayı iki binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Karasin, "Bu saldırıların sonucu gerçekten çok kötü. İki binden fazla insan hayatını kaybetti. Bunlar da tamamen Osetlerdi. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu Rus vatandaşıydı" dedi.

Gürcü birliklerinin saldırıları sonucu Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali ve civar köylerden 30 binden fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirten Karasin, Tshinvali'de "soykırımın çok açık izleri" olduğunu savundu.

Gürcistan'ın Güney Osetya'ya yönelik saldırısının bu çatışmaya barışçıl çözüm bulma çabalarını ortadan kaldırdığını belirten Karasin, "Uluslararası topluluk, Rusya ve tüm ülkeler, durumun normal seyrine nasıl getirileceğini düşünmeli" diye konuştu.

Karasin, "Gürcistan yönetiminin sergilediği bu sorumsuzca davranış yüzünden tüm kredisini tükettiği" görüşünü dile getirdi.

Öte yandan, AB dışişleri bakanları, Kafkasya'daki çatışmaları ve Gürcistan ile Rusya arasındaki uzlaşmazlıkları görüşmek üzere gelecek hafta Brüksel'de toplanacak.

AB kaynakları, dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in bugün çatışma bölgesine giderek taraflara "krizden çıkış önerisi" ileteceğini, AB bakanlarının da muhtemelen Çarşamba günü Brüksel'de bir araya geleceklerini belirtti.

Kouchner'in Fransa tarafından hazırlanan "krizden çıkış önerisi"nde, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü üzerinde öncelikle durulduğu ifade ediliyor.

AB Konseyinin, Polonya'nın önerisi üzerine, önümüzdeki günlerde devlet ve hükümet başkanları düzeyinde olağanüstü bir toplantı düzenleyerek Kafkaslar'daki durumu değerlendirmesi olasılığı da bulunuyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri