Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürkan Zengin'den alkışlanacak bir yazı

22 Ekim 2008 / 18:52
CNN Türk televizyonunda Editörün Gözüyle programını hazırlayıp sunan Gürkan Zengin'in Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü düzenlemesi ile ilgili yazısı alkışlanacak türden...

"Türkiye'nin üniversite çağına gelmiş kızlara verdiği mesaj açık: 

 Başını örteceksen burada yükseköğretim yapmayı aklında çıkart. Ya da paran varsa git yurtdışında oku. Türkiye'deki hâkimler bu mesajı ''gerekçeli kararıyla'' neredeyse 20 yıldır tekrarlayıp duruyorlar.

 Bu mesajı vermek için Anayasa'yı gerektiğinde eğip bükmekten de çekinmiyorlar. 

Başını örtene yüksek öğretim yasağı ne Avrupa'da var ne de Amerika'da. Hiçbir demokratik hukuk devletinde üniversite çağına gelmiş bir insan böyle bir yasaklama yok. Fransa'da da yok oradaki sınırlama lise için geçerli üniversite için geçerli değil.

 Yüksek öğretim evrensel bir insanlık hakkı.

 Türkiye bu hakkı kendi çocuklarından esirgiyor. İnanç özgürlüğü ile yüksek öğretim hakkı birbiriyle çelişen çatışan kavramlar değildir. Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması, bu yasaklamaların bir gerekçesi olamaz.

 80 yıldır çocuklarını okutmak için çırpınan Türkiye, gelen o kızlara okul kapsıdan 'okuma!' diyebiliyor. Türkiye'de sistem her kritik kararıyla kriz üretmeye devam ediyor.


Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri