Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TEKİN: KARARI TEMYİZ EDECEĞİM

31.12.2009 18:20
Tekin, kararı temyiz edeceğini belirterek, ''Eğer bu ülkede hukuk işliyorsa, karar kesinlikle lehimize dönecektir' dedi.
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Kadıköy 5. Asliye Ceza Mahkemesinin 'resmi belgeyi sahte olarak düzenlemek' suçundan hakkında verdiği kararı temyiz edeceğini belirterek, ''Eğer bu ülkede hukuk işliyorsa, karar kesinlikle lehimize dönecektir' dedi.

Tekin, il başkanlığında CHP Milletvekilleri Çetin Soysal ve Mehmet Sevigen, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve il sekreteri Mehmet Uğur Afacan ile düzenlediği basın toplantısında, ''Kadıköy 5. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği kararın belgelerini, hukuka saygılı bir sadelik içinde paylaşmak zorunluluğu hissettiğini'' söyledi.

Basın mensuplarına ruhsat verdiği Kadıköy Suadiye'deki sinemaya ait bilgi ve belgeleri gösteren Tekin, mahkemenin kararını bilirkişi raporuna dayandırdığını söyledi.

Tekin, ''Encümende olmayan yetkinin tarafımdan by-pass edilmesi iddiası hem komik, hem hukuksuz, hem de maksatlıdır'' dedi.

Gürsel Tekin, bir gazetecinin, ''Kararı siyasi olarak mı değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Hukukçu olmaya gerek yok. Her vatandaş kararı okuduğunda ne kadar siyasi olduğunu görecektir'' diye konuştu.

Kadıköy Belediyesinde görev yaptığı 10 yıl boyunca hiç soruşturma görmediğini belirten Tekin, davanın, 2008 yılında muhalefet ve çetelerle hesaplaşırken açılmasını manidar bulduğunu söyledi.

Tekin, ''Mahkeme 200 yıl ceza verse de davamdan vazgeçmem. Benim verdiğim ruhsat tamamen yasaya uygundur. İstanbul'da söz konusu sinemanın dışında ruhsatlı yerlerin sayısı yüzde 5-10'dur. Yüzde 90'ı yasalara ve mevzuata uygun değildir. Bunu da herkes bilsin. Belediye mevzuatında değişiklik yapılması gerekiyor'' görüşünü dile getirdi.

 

-''DAHA İTİNALI BAKMAMIZ GEREKİYOR''-

 

Tekin, bir gazetecinin ''Mahkeme süresince gerekli bilgi ve belgeleri mahkemeye sunmadınız mı?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Belediyeden evraklar istenmiş, eksik evrak gitmiş olabilir. Doğrusu ben de ciddiye almadım. Bundan sonra bu tür dosyalara daha itinalı bakmamız gerekiyor. 'Nasıl olsa hukuk siyasal bir şekilde işlemez, yasa ile işler' diye düşündüğüm için buna gerek duymadım ama ne yazık ki böyle değilmiş yanılmışım.''

Kadıköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Gürsel Tekin'i ''görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi belgeyi sahte olarak düzenlemek'' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Bu haber toplam 1208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri