Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'de kritik İstanbul toplantısı

14.06.2010 09:05
CHP ‘de bugün kritik MYK toplantısı var. Toplantını bir numaralı gündem maddesi İstanbul İl Başkanlığı ve Gürsel Tekin’in durumu.
MYK’da üç farklı ihtimal üzerinde durulacak. Ya Gürsel Teki PM’den istifa edip İl başkanı olarak yeniden atanacak Ya da Berhan Şimşek gibi biri MYK’dan istifa edip il başkanı yapılacak yerine Tekin MYK’ya girecek. Üçüncü seçenek ise Gürsel Tekin PM’de kalcak ama partide başka bir göreve atanacak.

CHP kulislerinde konuşulan ise, Tekin’e "başdanışmanlık" teklifi yapılacak

Edinilen bilgiye göre, başdanışmanlık görevinin yanında koordinatörlük görevi de verilecek.

Bir üyenin istifa ettirilerek, Tekin’in MYK’ya alınmasının "şık" olmayacağı ifade edilirken, İl başkanlığına tekrar dönmesine de sıcak bakılmadığı belirtiliyor. CHP kulislerinde, kimseyi üzmeyecek formülün ise; içi doldurulmuş ve koordinatörlük görevinin de verileceği bir "başdanışmanlık" olabileceği konuşuluyor.

KILIÇDAROĞLU: "TEKİN İLE ANADOLU’YU GEZECEĞİZ"

Cuma günü Tekin ile görüşen Kılıçdaroğlu, daha sonra katıldığı bir televizyon programında, "Sayın Tekin’in halkla diyaloğunun çok iyi olduğunu biliyoruz. Asla onu geriye itmek, dışlamak niyetimiz yok. İstanbul’da da faydalanacağım. Ben İstanbul’u yeterli görmüyorum Anadolu’da da faydalanacağız. Tekin’in İstanbul’daki başarılarını biliyoruz. Önümüzdeki süreçte Anadolu’ya gideceğiz göreceksiniz Sayın Tekin’le birlikte gideceğiz. Bölge milletvekillerini de yanımıza alacağız" demişti.

GENEL MERKEZ ATAYACAK

Bu arada İstanbul İl Yönetimi’nin düşüp düşmediği ise adeta yılan hikayesine döndü. İstanbul İl Yönetimi’nden, "düşmedi" açıklaması gelse de, parti yönetimi farklı düşünüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, İstanbul İl Yönetim Kurulu’nun düştüğünü belirterek, "Bundan sonraki süreçte İstanbul İl Yönetim Kurulu ile ilgili tasarruf yetkisi tüzük uyarınca Merkez Yönetim Kurulu’na aittir. Ayrıca il yönetiminin bundan sonra toplantı yeter sayısı da bulunmamaktadır. Pazartesi günü Merkez Yönetim Kurulunda bu husus ele alınacaktır" dedi.

İstanbul İl Yönetimi’nin düşüp düşmesi ise, atamanın kimin tarafından yapılacağı konusunda önem taşıyor. Yönetimin düşmesi halinde atamayı MYK yapıyor. Mevcut yönetimin devam etmesi halinde ise il başkanını il yönetim kurulu kendi içinden ya da dışından seçiyor.
CHP kulislerinde, Gürsel Tekin’in tekrar İstanbul İl Başkanlığı’na dönmemesi halinde dışarıdan, kamuoyunda ismi dillendirilmemiş bir ismin atanacağı konuşuluyor.
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri