Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gürüz Orduyu Darbeye Çağırmıştı

08 Ocak 2009 / 08:30
YÖK Başkanı olduğu dönemde üniversitelerde başörtüsü yasağını ve katsayı uygulamasını getiren Kemal Gürüz 'Ordu göreve pankartı' ile yürümüştü.
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz, yüzbinlerce öğrenciyi yıllarca mağdur eden üniversitelerde başörtü yasağının mimarı olarak tanınıyor. Üniversitelerde kılık kıyafet yasağına gerekçe olarak gösterilen 15 Eylül 2000 tarihli 'hizmete özel' olarak rektörlere gönderilen 'başörtüsünü yasaklayan' yazı dönemin YÖK Başkanı Gürüz'ün imzasını taşıyordu.
İHL'YE ENGEL

Meslek liseli öğrencilerin mağduriyetine yol açan ÖSS'de farklı katsayı uygulaması da 1995-2003 yılları arasında 2 dönem YÖK Başkanlığını yürüten Gürüz'ün icraatlarından. Gürüz Başkanlığını yaptığı YÖK Genel Kurulu'na danışmadan 1998'de İHL mezunlarının üniversiteye girmesini engellemek tek başına ÖSS'de meslek liselilerin puanlarını düşük katsayı ile hesaplama kararı almıştı. Gürüz Ankara'da 2003'te düzenlenen 'Cumhuriyet'e Saygı' mitinginde “Ordu göreve” pankartını taşıyanlarla yürümüştü.


Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri