Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güvercinler galip

14 Temmuz 2008 / 16:21
DTP'de güvercinler dönemi başlıyor. Şahinlerin boyun eğdiği iktidar mücadelesi güvercinleri tekrar parti yönetimine getirdi.
Demokratik Toplum Partisi'nin etkin isimleri, genel kurul öncesi Diyarbakır'da biraraya geldi. Toplantıda uzun süredir devam eden 'Şahinler- Güvercinler' krizi de sonlandırıldı. İktidar savaşının galibi güvercinler oldu!

Toplantıda daha önce Nurettin Demirtaş'ın genel başkan adaylığının açıklandığı ve 'Demokratik Özerklik' belgesinin çıktığı kongreye katılmayan Ahmet Türk de hazır bulundu. Toplantıda Ahmet Türk'ün Genel Başkan olması, şu anki Genel Başkanvekili Emine Ayna'nın ise yardımcısı olması kararlaştırıldı.

DTP, "Birlikte yaşam, birlikte çözüm" sloganıyla 20 Temmuz'da gerçekleştireceği 2. Olağan Kongresi öncesinde Diyarbakır'da yol haritasını belirlediği konferansta, geçmiş dönemin özeleştirisini veriyor.

Yapılan tartışma ve değerlendirmelerde halkın eylem ve etkinlikleri ile süreç karşısındaki tutumuna DTP'nin cevap olamadığı vurgulandı.

Öcalan'ın önerisi tartışıldı
Toplantıda ayrıca İmralı'da tutuklu bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kısa süre önce dile getirdiği "çatı partisi" seçeneği de tartışıldı. Çatı partisi konusunda dar yaklaşımların sergilendiği vurgulanırken, çatı partisi için tüm sol, sosyalist, demokrat ve liberal kesimlerle bir araya gelinerek tartışmaların sürdürülmesi için yeni bir sürecin başlatıldığı hatırlatıldı.

DTP'nin 2 gün süren konferansta, Genel başkanlık krizinin çözüldüğü ve şimdiye kadar adaylığını açıklamayan DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün genel başkan olması ve şu anda Genel Başkanvekili olan Emine Ayna'nın ise, eş başkan olması kararı alındığı belirtildi.


Kaynak:
Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri