Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güzel: Dink cinayeti Diasporanın işi

29 Aralık 2008 / 17:37
Hasan Celal Güzel, Dink'in öldürülmesinde Ermeni Diasporası'nın rolü olduğunu düşündüğünü söyledi.
Gazi Üniversitesi'nin düzenlediği "Ermenici propagandaya cevap" adlı panele katılan Güzel, bir öğrencinin 'Hrant Dink davasının çözülememesinin bir çelişki olup olmadığı' yönündeki sorusunu cevapladı. "Hrant Dink'in öldürülmesi Türkiye'ye ne fayda getirmiştir." diye soran Güzel, Dink'in yanlış ve doğru yaptıklarının da olduğunu belirtti.

Dink'in Türkiye Ermenileri içinde soykırım konusunda dışardaki Diaspora Ermenileri ile bazı aydınlıkları ve mücadeleleri olduğunu anlatan Güzel, o bakımdan faydalı olduğunu ifade etti. "Ama bazı görüşlerinde de toprağı bol olsun yanlış şeyleri de iddia ediyordu." diyen Güzel, şunları söyledi: "Ne olursa olsun Hrant Dink'in öldürülmesi kime zarar vermiştir; Türkiye'ye zarar vermiştir. Bunu düşünemeyecek kadar aptal olmak mümkün değil. Bunu ancak bir takım psikopat ruhlu, daha bu işleri hiç bilmeyen kimseleri ikna ederek bir şekilde buna yönelterek idare edenler vardır. Bence Hrant Dink meselesi en fazla bize zarar verdiğine göre, en başta cinayetin arkasında Diasporayı ararım. Nitekim görüşüm hala budur. Diasporanın bir şekilde ilişkili olduğunu düşünüyorum. Ama direk katille ilişkili olmayabilir. Mesela Türkiye'de bir takım çeteler var. Bazıları yargılanıyor, ortaya çıktı. Bunlar Türkiye'nin düzeninin bozulmasını istiyorlar. Bazıları da para karşılığı bu işi yapıyor. Bunları da göz önüne almak lazım."

Türkiye'de bir aydın sorunu olduğuna dikkat çeken Güzel, Türkiye'nin ne yazık ki son yüzyıldır devamlı aydın ihanetine maruz kaldığını belirtti. (CİHAN)

Kaynak:
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri