Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

H.Celal Güzel açıkladı

13 Eylül 2008 / 16:30
Radikal Gazetesi'nde köşe yazan Hasan Celal Güzel, 22 yıldır Aydın Doğan'ın aile dostu. Güzel, Erdoğan'la Doğan arasındaki kavganın "suçlusunu" buldu.
Aydın Doğan'a ait Radikal Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Doğan Grubu arasında yaşanan kavganın suçlusunu açıkladı.

Kavganın sebebi Doğan Grubunun 68'li Yöneticileri

Kavganın faturasını Doğan'ın gazetesini yöneten isimlere kesen Güzel, "Aydın Bey, Anadolu insanı bir Müslüman Türk'tür. Ekibi ise ne yazık ki 68 kuşağı solcuları. Bunlar pozitivist, laikçi insanlar. Yönetim de bunların elinde. Gerginlik buradan doğuyor." dedi.

Güzel'e göre, Doğan Grubu'na ait gazetelerin asıl sorunu patron müdahalesi değil. 'Aydın Doğan 22 yıllık dostum." diyen Güzel, bu konuda şu örneği veriyor: "Sorun Aydın Bey'in gazetelere karışması değil, belki de karışmaması. Mesela, Ergenekon olayı- nı grubun gazeteleri küçümserken, İsmet Berkan yönetimindeki Radikal cesur yayınlar yaptı."

Başbakan Erdoğan'a sempatisini her zaman dile getiren Hasan Celal Güzel, Aydın Doğan'ın da 22 yıllık dostu. Doğan, geçtiğimiz yıl Güzel'in kızının Ankara'daki nikahına katılmıştı. Radikal gazetesinde köşe yazan Güzel, grubun diğer yayın organlarının aksine özgürlükçü yazılarıyla dikkat çekiyor. Güzel, bu hafta içerisinde kaleme aldığı iki yazıda Doğan Grubu'nun yayınlarına ağır eleştiriler yöneltti. Güzel, bu eleştirilere karşın Aydın Doğan ve gazete yönetiminden tepki almadığını söyledi.

Hasan Celal Güzel'e göre, Doğan Grubu'na ait gazetelerin asıl sorunu Aydın Doğan'ın müdahalesi değil. Güzel, bu konuda şu örneği verdi: "Sorun Aydın Bey'in gazetelere karışması değil belki de karışmaması. Mesela, Ergenekon olayını grubun gazeteleri küçümserken, İsmet Berkan yönetimindeki Radikal cesur yayınlar yaptı. Demek ki, sorun farklı."

Güzel, Başbakan ile Doğan arasındaki kavganın Deniz Feneri yüzünden çıktığına ihtimal vermiyor. Deniz Feneri davasının bardağı taşıran son damla olduğunu, Başbakan Erdoğan'ın bu konuda haklı olduğunu söyleyen Hasan Celal Güzel, "Kavganın 1,5 yıllık mazisi var. Doğan Grubu, Deniz Baykal'ın cazgırlığını yaptığı kampanyalara, 367 saçmalığına destek verdi. Hürriyet, Posta ve Milliyet gazetelerinin. cumhurbaşkanlığı ve seçim sürecinde yaptığı yayınlar kışkırtıcı ve antidemokratikti. Gerilimi artırıcı etki yapmıştır. Özellikle Hürriyet gazetesinin başörtüsüyle ilgili düzenlemenin ardından attığı '411 el kaosa kalktı' manşeti demokrasiyle bağdaşmadı." dedi.

"Her ikisi de dostum" dediği Başbakan Erdoğan ile Aydın Doğan'a seslenen Hasan Celal Güzel, "Bu kavga iki tarafa da fayda getirmez. Geçmişte de getirmedi. Gazeteler bir yolsuzluk varsa onu saklamadan yazmalı. Başbakan da ne biliyorsa gereğini yapmalı." diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri