Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haberal için kritik karar

13.11.2010 00:56
Ergenekon mahkemesi, Mehmet Haberal’ın sağlık durumuyla ilgili Adli Tıp’tan nihai rapor istedi.

 ‘Sağlam raporu’nu bir yıldır göndermeyenler hakkında ise suç duyurusunda bulunulacak...

İkinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın sağlık durumuyla ilgili nihai kararı Adli Tıp verecek. 5 uzmanın imzasının bulunduğu ‘sağlam raporu’ da kuruma gönderiliyor. İs tanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, önemli kararlar aldı. Heyet, tutuklu olup halen hastanede yatan sanıklar hakkındaki tüm sağlık raporlarının Bakırköy ve Silivri Cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilmesini hükme bağladı.

Daha önceki yazışmalarda gönderilmeyen ve geçen hafta ulaşan Haberal’ın ‘hastaneden taburcu edilebilecek durumda olduğuna’ dair 16 Ekim 2009 tarihli heyet raporunun İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne gönderilerek gereğinin yapılmasına da karar verildi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi’nden 28 Eylül 2009’da hazırlanan ve Haberal’ın ayakta tedavisinde sakınca bulunmadığının belirtildiği, Kardiyoloji Enstitüsünden Doç Dr. Cengizhan Türkoğlu imzalı rapor istendi. Heyet, Haberal’ın nihai sağlık durumuyla ilgili rapor aldırılması için Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesini kararlaştırdı.

ERUYGUR'UN FAALİYET PROGRAMI


Mahkeme heyeti, diğer sanıklarla ilgili de girişimlerde bulundu. Jandarma Genel Komutanlığı’na yazı yazılarak tutuksuz sanık emekli Orgeneral Mehmet Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanı olarak görev yaptığı dönemde, 2003-2004 yıllarının tamamını içerisine alacak şekilde ay lık fa ali yet programı talep edildi. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2003-2004 yıllarında öğrencilere burs verme gibi bir uygulamasının olup olmadığını, varsa bunun dayanağının ne olduğunun bildirilmesi istendi. Bu arada tutuklu sanıklar Levent Ersöz ve Hasan Atilla Uğur’un Jandarma Genel Komutanlığında görev yaptıkları 2003- 2004 yıllarında tutulan randevu kayıtlarının bildirilmesine hükmedildi.

DARBE GÜNLÜKLERİ GÜNDEMDE

Mahkeme heyeti, halen soruşturması devam eden Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın işyeri aramasında ele geçtiği söylenen dinlemelerle ilgili tutanaklardan dosya sanıkları ve dosyayla ilgili olanların onaylı suretini istedi. Eski kuvvet komutanları Özden Örnek, İbrahim Fırtına ve Aytaç Yalman hakkında ‘Darbe Günlükleri’ne ilişkin soruşturmada verilen ‘yetkisizlik kararı’nın da elden alınmasına hükmedildi. Merhum Bülent Ecevit’in Başkent Üniversitesi’ndeki tedavi süreci yine mercek altında. Durumunun ağırlaştığı ileri sürülen Ecevit’in tedavisi GATA’da sürmüştü. Ergenekon mahkemesi, GATA’dan Ecevit’in hastanede yattığı süre içerisinde yapılan tüm işlemler, tanzim edilen evraklar, rapor gibi yazılı ve dijital belgeleri istedi.

YARGITAY'IN DOSYADAN HABERİ YOKMUŞ

İM ehmet Haberal'ı tahliye etmedikleri gerekçesiyle 9 hakimi tazmine öctemeye mahkum eden Yargıtay'ın dosyayı görmediği ortaya çıktı. Star Gazetesi'nın haberine göre karar fotokopiler üzerinden verildi. Yarg|tay 4. Hukuk Dairesi, dosyayı karardan 4 ay sonra istedi. Üstelik yanlış dosya numarasıyla yanlış mahkemeden...

Haberal'ın dosyası sanık olarak yargılandığı lstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yerine dosya hekfııç ilgısi bulunmayan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden talep edildi. Talep yazısında yer verilen dosya numarasının ise Haberal'la değil Cumhuriyet Gazetesi'ne molotof atılmasıyfe ilgili olduğu belirlendi.

Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri