Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haberal'dan Halen Haber Yok

31.07.2009 13:16
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve aynı gün hastaneye kaldırılan Mehmet Haberal'ın raporu temmuz başında doldu ama halen hastanede
Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan ve aynı gün hastaneye kaldırılan Mehmet Haberal'ın raporu temmuz başında dolmasına rağmen hala hastanede

Temelleri İstanbul'un fethi ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından atılan ve Kemal Alemdaroğlu dönemi ardından imajını düzeltmeye başlayan İstanbul Üniversitesi, Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın hapishaneye girmemesi için kol kanat germesi sebebiyle toplumun geniş kesimlerinin tepkisini çekiyor.

17 Nisan 2009'da Ergenekon terör örgütü soruşturması çerçevesinde tutuklanan Mehmet Haberal Metris Cezaevi'ne konulmuştu. Buradan henüz ayağının tozuyla kalp şikayeti ile hastaneye kaldırılan Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal daha sonra İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ne kaldırılmıştı. Kalp şikayetine yönelik çeşitli tetkikler yapılan Haberal'ın anjiyosu da temiz çıkmıştı. Ameliyat bile edilmeyen Haberal için daha sonra ritim bozukluğu hastalığı öne sürülmüştü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden alınan sağlık kurulu raporu ile temmuz ayı başına kadar hastanede tedavi göreceği açıklanan Ergenekon sanığı Mehmet Haberal rapor süresi geçmesine rağmen hala hastanede. Haberal bu hastaneye gireli tam 105 gün oldu.


Ergenekon davasına bakan hakim Köksal Şengün yapılan anjiyonun ardından bir hafta bile sürmeden görevinin başına dönerken, Mehmet Haberal'ın İÜ Kardiyoloji Enstitüsü 3. klinikteki tedavisi 105 gündür bir türlü bitmedi. Doktorlar kalp ritmi bozukluğunun her 4 insandan birinde bulunduğuna işaret ediyorlar.

Benzeri görülmemiş tedavi süreci ile ilgili Kardiyoloji Enstitüsü'nden hiçbir açıklama yapılmazken enstitü içindeki bazı kaynaklar Haberal'ın meslektaş dayanışması çerçevesinde korunduğu ve cezaevine gönderilmemesi için çaba sarf edildiğini iddia ediyorlar. Silivri'de aynı dava kapsamında tutuklu bulunan bazı sanıklar da Haberal'ın cezasını hastanede çekmesine isyan etmişlerdi.

Bilindiği gibi Kardiyoloji Enstitüsü'nde Mehmet Haberal'ın tedavisi ile ilgilenen doktorlar arasında CHP İstanbul Milletvekili olan Prof. Necla Arat'ın kızı Alev Arat da bulunuyor. Haberal'ın anjiyosunu Alev Arat yapmıştı.
Haberal'ın Ergenekondan cezaevine girmemesi için Kardiyoloji Enstitüsü doktorları tarafından korunduğu iddia edilirken; bu iddialar Kemal Alemdaroğlu dönemi ardından kamuoyunda imajını oldukça düzelten İstanbul Üniversitesi için eksi puan olarak gösteriliyor. Başbakan'ın da doktoru olarak bilinen İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet'in Mehmet Haberal'ın sağlık durumu ile ilgili kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapması bekleniyor.

Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri