Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Habername muhabiri ABD kasırgasında

08 Eylül 2008 / 15:05
Haberlerden izlediğiniz gibi 1 Eylül'de bulunduğumuz bölgeyi (Lousiana) Gustav Kasırgası etkiledi.

Rafet İmamoğlu Lousiana/Habername özel

Öncesi ve sonrası ile ilgili kısa bilgi vereyim. Ve aşağıda kasırga hafifledikten hemen sonra dışarı çıkıp sıcağı sıcağına çektiğim birkaç fotoyu aşağıda gönderiyorum.

- Gustav'dan birkaç gün önce bu civara geleceği kesinleşince, tekrar sular altında kalmasi ihtimaline karşı New Orleans zorunlu boşaltıma tabi tutuldu ve komple boşaltıldı. Biz de sonrasındaki muhtemel elektrik ve su kesintisine karşı su, yiyecek, mum, el feneri vs gibi tedbirlerimizi almaya şalıştık. Hükümet belli bölgelere kum ve kum torbaları ulastırdı, biz de gidip aldık ve kapı onlerine koyduk.

- Buraya ulaşmadan bir gün önce kategori 2'ye ve kıyıya ulaşınca kategori 1'e düştüğü haberlerini izledik.

- Pazartesi gecesi sabaha karşı rüzgar şiddetini artırmaya ve yağmur da yağmaya başladı. Ve saat 11:30am civarı bir patlama sesiyle beraber elektriğimiz gitti. Dışarıya baktığımızda ağaçların şiddetli bir şekilde sallandığı ve etrafta çatılardan kopan shingil'ların düştüğünü görüyorduk. Yani pencereden gözüken manzara pek de kötü değildi.

Rüzgar akşamüstü iftara doğru hafifleyince hemen dışarı çıktık ve asıl durumun o zaman farkına vardık. Yollar savaş alanı gibi idi. Yapılarda ruzgardan olusan hasar pek yoktu. Sadece catilarda hasarlar vardi az cok. Ama elektrik direkleri, elektrik hatlari ve agaclar yerlerde idi. Ve sonrasinda öğrendik ki Güney Louisiana komple elektriksiz kalmis. Bu yaklasik 950 bin abone ediyor. Ve en fazla etkilenen şehirlerden biri Baton Rouge olmus.

- Bizim ev telefonu gitmedi. Ama cep telefonları hemen hemen calışmaz oldu.
- Etraftaki Walmart ve benzeri büyük marketler ve benzin istasyonları dahil her taraf kapalı kaldı.

- Bizim apartman kompleksinde arka binalar civarinda bir arkadaşımızın evinin yanıbaşında bir ağaç devrildi. Bir ağacın büyük dalı da bu binanin üstüne düştü. Ayrıca zaten yerler dal ve yaprak doluydu. Resimlerde şehir içerisinde çok daha büyük ağaçlardan sadece birkaç ornek görebilirsiniz.

- O akşam daha önceden hazırladığımız yemekleri kısmen yağmur altında kapı önünde barbekü ateşinde ısıttık ve iftarımızı o şekilde hallettik.

- O aksam radyo ve olabildigince tel. vasıtası ile aksam 8 - sabah 6 arası sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ve bu uygulama 1 hafta boyunca sürdü. Dışarıda yakalananlar direk hapishaneye koyulacak dendi. Ama koyulan oldu mu bilmiyorum. Bu yasağın hedefi zannediyorum, güvenlik, elektrik tellerinin yarattığı tehlike ve trafik ığıklarının calışmamasından dolayı.

- 27 saat sonra çok şükür sehrin belki ilk elektrigi bizim mahalleye verildi. Hemen yanıbaşımızdaki benzinlikteki kuyruk görülmeye değerdi. Bu şekilde 2-3 gun surdu.

- Bu arada resmi okullar ve şehirdeki üniversiteler 1 hafta boyunca tatil edildi. Pazartesi tekrar açılacak.

- Aradan bir hafta geçmesine rağmen hala 40% elektriksiz bölge var. Bazı bölgeler 2 hafta daha elektriksiz kalacakmış.

-------------
- Hurricane'in sonucunda, Amerika'da elektriksiz yasam cok zor imis. Ocaklar, Klima, Sıcak su, Aydınlatma, internet vs vs. Herşey elektriğe bağlı. Elektrik gittiği zaman çok fazla boş zamanınız oluyor. 

Katrina New Orleans'ı sular altında bırakmış, cogu ev 2-3 metre su altında kalmış ve 81 milyar dolar zarar vermişti. O zaman biz şok fazla etkilenmemiştik. Ama Gustav'da asıl bizim şehir (Baton Rouge) çok etkilendi ve 4-5 milyar dolar zarar olduğu tahmin ediliyor.

- Bugun itibariyle de Florida açıklarından IKE kasırgası geliyor. Şu an Kategori 3 yani acisal hizi 115mph. Meksika körfezine girmeyebilir deniyordu ama su an yolu yine bizim buraya geliyor gibi. Meksika körfezine gireceği neredeyse kesinleşti. Eğer bu tarafa geleceği tahminleri doğru cikarsa önümüzdeki Cuma günü gibi buralarda olacak. Önümüzdeki 2-3 gün içerisinde tahminler daha kesin olarak belli olur.


 

 

 

 

 

 

 

 

Geçen hafta ABD'nin guney doğusunda etkli olan GUSTAV kasırgası sonrasında habername Louisiana   muhabiri Rafet İmamoğlunun çektiği fotoğraflar

Bu haber toplam 1718 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri