Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O manşetin sırrı ortaya çıktı

01.01.2010 11:48
Ümit Sayın'ı manşetten deşifre eden Habertük ikinci operasyonunu yaptı.

Ergenekon davasında önemli ifşaatlarda bulunan Ümit Sayın'ın, gizli tanık 'Anadolu' olduğunu manşetten deşifre eden Habertürk, bir gizli tanığı daha deşifre ederek hedef haline getirdi.

İRANLI MİT MUHBİRİNİ MANŞETTEN VUR EMRİ

İran üzerinden Türkiye'ye getirilen iki ton uyuşturucuyu ihbar eden İranlı MİT muhbiri K. S'nin iki yıldır gizlenen kimliği, Habertürk'ün dünkü manşeti sonrası deşifre oldu.

İHBARCI AÇIK HEDEF HALİNE GETİRİLDİ

Uyuşturucu operasyonunda tutuklanan Cemal Nayır'ın, subaylara iki milyon dolar teklif ederek kimliğini öğrenmek istediği muhbiri Habertürk buldu. Halen Maltepe Cezaevi'nde ihbarcılar için oluşturulan özel bölümde tutulan İranlı K. S, çetenin açık hedefi haline geldi. Üstelik K.S. son ihbar mektubunda, yakalanan uyuşturucunun bir bölümünün jandarma tarafından tutanağa geçirilmediğini öne sürmüştü. Soruşturma halen sürüyor.

İHBARCIYI DEŞİFRE ETTİLER

İran'dan gelen eroini ihbar eden muhbir medya üzerinden deşifre edildi. Buna, ihbarcının eroinin bir kısmının tutanaklara geçmediği ve ödül parasına el konduğu iddiasının neden olduğu belirtiliyor.

İki yıl önce İran üzerinden getirilip Avrupa'ya sevk edilirken yakalanan ki ton eroini ihbar eden ajan medya üzerinden adeta hedef gösterildi. Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya'nın ortağı olduğu öne sürülen Cemal Nayır'a ait değişik partilerde getirilen eroini yakalattıran ihbarcıya hem ödül vermemek hem de yakalanan uyuşturucu tutanaklara eksik geçirtilip kaçırıldığını ihbar ettiği için İranlı muhbirin ismi medyaya verildi. Bu ismin verilmesinin anlamı ise çok açık. Halen Maltepe Cezaevi'nde tutuklu bulunan muhbirin hedef haline getirilmesi ve susturulmasının sağlanması.

İki yıl öncesine dayanan uyuşturucu kaçakçılığı olayı şöyle gelişti. Değişik partilerle İran'da üretilen eroinin Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçirileceğini öğrenen jandarma ekipleri operasyona başladı. Uyuşturucunun sahibi ise bir çok yerde adamı olan ve rüşvetle her şeyi anında öğrenen ünlü uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya'nın ortağı Cemal Nayır'dı. Operasyon için düğmeye basan jandarma ekiplerine ihbarı ve bilgiyi veren ise Cemal Nayır'ın en yakınında bulunan İranlı bir muhbirdi.

2007'DE DÜĞMEYE BASILDI

Operasyon büyük gizlilik içinde sürerken, 2007 eylül ayında düğmeye basıldı. Seydani'nin verdiği bilgiler doğrultusunda değişik yerlere operasyon yapan jandarma ekipleri toplam iki ton eroini ele geçirdi. Bu operasyonda yakalanan Nayır'ın aklını kurcalayan bir soru vardı. Bunca adamı varken bu ihbarı kim yapmıştı? Soruşturma sırasında kendisini sorgulayan jandarma subaylarına bu soruyu yönelten ve karşılığında iki milyon dolar teklif eden Nayır sorusuna cevap alamadı. Cemal Nayır'ın iki yıl önce sorduğu sorunun cevabı ise ilginç bir şekilde önceki gün çıkan Habertürk gazetesinde yayınlandı.

NEDEN İSİM VERİLDİ

Uyuşturucu kaçırması suçundan Cemal Nayır ve adamlarıyla birlikte cezaevinde yatan İranlı muhbir yaptığı ihbar karşılığında verilen ödül parasını almak istedi. İhbar ettiği operasyonda tutuklanarak cezaevine giren muhbir, mahkemeye ihbar mektubu yazarak operasyonda yakalanan uyuşturucunun tümünün tutanaklara geçirilmediğini ve jandarmanın uyuşturucuya el koyduğunu söyledi.

YANITLANMASI GEREKEN SORULAR

Şimdi cevaplanması gereken şu soruları soruyoruz:

- MİT'in uyuşturucu kaçakçılığı konusunda muhbirlik yaptığı belirtilen ve jandarmaya tonlarca uyuşturucu yakalanmasını sağlayan Seydani neden tutuklandı?

- Yakalandığı belirtilen iki ton uyuşturucunun devlet tarafından verilen ödül parasını Seydani aldı mı?

- Seydani bu parayı almadıysa kim aldı?

- Seydani ihbar mektubunu ne zaman yazdı ve bu konuda bir soruşturma başlatıldı mı?

- Ekipler ihbar parasını kendileri almak için Seydani'yi suçlu mu gösterdi?

- Seydani'yi şayet korumak amacıyla tutuklandıysa iki yıldır neden hapiste?

- İsmi medyaya verildikten sonra uyuşturucu tacirleri tarafından öldürüleceği bilinen bir gerçekken Seydani, Maltepe Cezaevinde koruma altına alındı mı?

- Bu haberin sızdırılmasındaki amaç hem operasyon yapan jandarmayı aklamak hem de Seydani'yi susturmak istenmesi mi?

 

taraf

Bu haber toplam 1592 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri