Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soykırımla ilgili müthiş kapışma

10.03.2010 00:51
Teke Tek'te iki tarihçi kapıştı. Sevan Nişanyan ve Halaçoğlu Ermeni soykırım iddialarını tartıştı.

Habertürk ekranlarında yayınlanan Teke Tek, Ermeni Soykırımı iddialarını masaya yatırdı. Fatih Altaylı'nın sunduğu programa tarihçi Sevan Nişanyan ve Prf. Dr. Halaçoğlu katıldı. Programa damgasını vuran ise Nişanyan'ın Halaçoğlu'na gösterdiği tepkiler oldu.

Ermeni halkının Anadolu'da 20. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşadığı trajedinin tartışıldığı programda iki tarihçinin tartışması hayli şiddetli geçti. Halaçoğlu bilinen resmi tezin savunusunu yaparken Nişanyan alternatif tarih tezlerini dile getirdi.

Halaçoğlu 'Ermeniler büyük katliamlar yapmıştır' deyince olanlar oldu ve Sevan Nişanyan adeta çıldırdı. Halaçoğlu'nun sürekli detayları çarpıttığını ve açıkça yalan söylediğini iddia etti.

Nişanyan: Beyfendinin söyledikleri tümüyle yalan. Her kelimesi yalan.
Uyduruk propaganda yayınları bunlar. Bu yaptığınız tiyatrodur başka bir  şey değil. Beyfendi atıyorsunuz.

YALAN SÖYLÜYORSUNUZ!
 


Şunu belirtelim ki program boyunca Nişanyan'ın agresif tavırları karşısında Halaçoğlu'nun gösterdiği hoşgörü görülmeye değerdi. Yüzüne karşı açık açık 'yalan söylüyorsunuz' denmesine karşın pek de oralı olmadı açıkçası. Programın ilerleyen dakikalarında gerginlik tırmandı ve sözü kesilen Sevan Nişanyan, Halaçoğlu'na çok sert bir tepki gösterdi adeta azarladı. Halaçoğlu o sert tavra rağmen yine istifini bozmadı.

İŞTE O ANLAR:
 

Gazeteciler 2
Peki programda başka neler tartışıldı?
Nişanyan, komitede oylanan ve tartışılan meselenin 1915 olaylarının değil, bugünün meselesi olduğunu öne sürerek, "Katliamlar dünyanın o tarihinde her toplumda olmuştur, kimse de temiz değildir o konuda, esas insanları çıldırtan nokta Türkiye'nin bu kadar utanmazca yalan politikasını sürdürmesi. Bunun zararını Türkiye çekiyor, Amerika da çekmiyor, Ermeniler de" dedi.

Altaylı, konuklarına tasarının bir oy farkla kabul edilmesini işaret ederek, "Bir oy farkla bir tasarı kabul edildi, bir tarihi gerçek varsa bunun bir siyasi konu gibi ele alınıp, bir tane adam merdivenden düştüyse gelemediyse oylamaya 'soykırım var', düşmediyse 'yok' gibi bir durum ortaya çıkmıyor mu?" sorusuna cevap veren Nişanyan, "Gülünç bir durumla karşı karşıyayız, Amerikan Komitesi karşımıza ahlak hakemi olarak çıkıyor, tarih hakemi... Bunun müsebbibi Türkiye'nin akıl dışı politikası. Bir toplum 90 sene sonra hala kendi geçmişiyle yüzleşemiyorsa oradaki 22 oyun maskarası olur" diye konuştu.

"ERMENİLER HEP AŞAĞILANDI"

Ermeniler'in Türkiye'nin devlet politikası olarak aşağılandığını iddia eden Nişanyan'a cevap veren Halaçoğlu, "Ermeni toplumunun Türkler tarafından tanınmaması ya da aşağılanması diye bir şey hiç olmamıştır. Osmanlı'da ne Ermeniler, ne Rumlar ne de diğer gayrimüslimler azınlık statüsünde değildir" şeklinde konuştu. Nişanyan ise Türkiye'nin soykırımı kabul edip, özür dilediği takdirde ortada bir problem kalmayacağını, soykırımın ABD'de kesin olarak tanınmasının ise tarihi sürece katkıda bulunacağına inandığını söyledi.

"ERMENİLER TARİHLE YÜZLEŞMEKTEN KORKUYOR"

Tarihçi Halaçoğlu, Ermeni tarafının tarihle yüzleşmekten kaçtığını ifade ederek, "Biz 'Gelin araştıralım' dedik defalarca, ama Ermeniler tarihle yüzleşmekten hep korktu. Mesela 2005 yılında Viyana'da Ermeni meslektaşlarımızla bir araya gelmek için sözleştik. Bir araya da geldik, güzel belge değişimi de yaptık fakat 15 gün sonra oradan gelen insanlar muhtemeldir diasporanın baskısıyla toplantıdan vazgeçtiler. Biz diyaloga her zaman varız" dedi.

HALAÇOĞLU: KATLİAM YOK

Nişanyan, Türkiye'nin soykırımı utanmazca reddettiğini söylerken, Halaçoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Ermenistan bağımsızlığına kavuştuğunda ilk tanıyan ülkelerden biridir. Amerikalı Profesör David Magie'nin çalışmasını esas alırsak 1 milyon 479 bin Ermeni nüfusu vardı dünyada o dönem, göç edenlerin sayısı hesaplandığında 250 bin ya da 300 bin Ermeni'nin öldüğü görülüyor. Bunların çoğu Rus arşivlerine göre açlıktan, koleradan ölmüştür. Bunları gözden gelemezsiniz" şeklinde konuştu.
 
Bu haber toplam 1814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri