Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hablemitoğlu'nun katilini itiraf etti

05.09.2010 12:13
Silivri'de görülen ikinci Ergenekon davasının önceki gün görülen duruşmasında araştırmacı yazar Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı

Sanık kürsüsünde bulunan Neriman Aydın'a günlüğünde yer alan 'Necip Hablemitoğlu'nu yakın arkadaşı öldürdü' notu soruldu. Aydın, "Günlüğümde şahsıma ait notlar var ama açıklayamam." diye konuştu.

Silivri'de görülen ikinciErgenekondavasının önceki gün görülen duruşmasında Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Sanık kürsüsünde bulunan Neriman Aydın'a günlüğünde yer alan 'Necip Hablemitoğlu'nu yakın arkadaşı öldürdü' notu soruldu. Aydın, "Not benim, ama açıklayamam." dedi.

Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Kurşun yakın mesafeden sıkılmıştı. Bazı kesimler cinayetten dindar insanları sorumlu tuttu. Ancak aradan geçen zaman gerçeklerin iddialardan çok farklı olduğunu ortaya koydu. İkinci Ergenekon'un önceki gün görülen duruşmasında sanık kürsüsünde emekli bankacı Neriman Aydın vardı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Aydın'ın daha önce alınan ifadelerinin okunmasının ardından çapraz sorgusuna geçildi. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Aydın'ın savcılık ifadelerini reddettiğini hatırlatarak, bu sanığın ifadesinin iki avukat huzurunda titizlikle alındığını, okutulduktan sonra da imzalatıldığını kaydetti. Aydın'ın çapraz sorguda savcıların sorularına cevap vermeyeceğini açıklaması üzerine Pekgüzel soru sormadı.

Üye Hâkim Sedat Sami Haşıloğlu'nun sorusu üzerine de Aydın, Veli Küçük, Muzaffer Tekin ve Oktay Yıldırım ile hiç karşılaşmadığını dile getirdi. Tutuksuz sanık Şener Eruygur'a gönderdiği yazı ve araştırmalara ilişkin soruyu da Aydın, şu şekilde cevapladı: "Bunlar Şener Paşa'nın şahsına gönderilen şeyler değildir. TBMM'ye,GenelkurmayBaşkanlığı'na, Jandarma Genel Komutanlığı'na da gönderdim. Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığı'na çağrılarak Eruygur'un huzuruna çıktım. Eruygur, iki araştırmamın geldiğini, bunları neden gönderdiğimi sordu. Türkiye'de ve yurtdışında şahit olduğum olayları, tecrübelerimi yazdığımı söyledim. 'Bunlar bizde çöpe gider, bunları TBMM'ye gönder.' dedi. TBMM'ye de gönderdiğimi söyledim. Eruygur, benim çalışmalarımda da yer alan, 'PKK'nın yurtdışındaki bankalarda para hesaplarını nasıl kullandığını anlatabilir misiniz?' dedi.''

Duruşmada Necip Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Hâkim Haşıloğlu'nun, 'Necip Hablemitoğlu'nun yakın arkadaşı tarafından öldürüldüğü' şeklinde bir notu olduğunu belirterek, bununla ilgili açıklama yapmasını istediği Neriman Aydın, "Günlüğümde şahsıma ait notlardır. Bunu açıklayamam.'' ifadelerini kullandı. Aydın, Hablemitoğlu cinayetiyle ilgili bilgisi olmadığını savundu.

O SİM KARTI YOK ET, YOKSA BENİ DE ALIRLAR

Hâkim Sedat Haşıloğlu, Aydın'a, tutuklu sanık Mehmet Ali Çelebi'ye "O sim kartı at!" dediği telefon görüşmesine ilişkin soru yöneltti. Aydın da "Sürekli takip edildiğimi biliyordum. Bunun farkında olduğum için denemek amacıyla özellikle böyle konuştum. Gerçekten de sorguda karşıma çıktı.'' demekle yetindi. Söz konusu konuşmada Aydın şöyle diyordu: "Başka sim kartın var mı? Bu sim kartını at, de ki şunu kullanıyorum de. Şimdi sen bu telefon simini çıkartıp atıyorsun. Öbürünü takıyorsun tamam mı, hemen yok et... Bak şimdi ne yapacan biliyor musun? O zaman teyzecim, bu numarayı değil o numarayı vereceksin, yeni hattı yani o numarayı kullanıyorum diyeceksin. Bunu verirsen buradaki konuşmaların tamamını dökecekler. Bu simini yok et. Bu numarada çok kayıtlı şeyler var. Bu konuşmalarıma istinaden beni de alırlar çünkü."

Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri