Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hacı Bektaş'ta Kucaklaşanlar

16.08.2009 16:53
Bakan Günay, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 46. Ulusal, 20. Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenlerine katıldı. Törenler bazı siyasetçileride buluşturdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''78'de, 93'te, 80'de nice acılar yaşadık. Şimdi bunları tarihe gömmek, kardeşlik ve barış ortamını kurarak geleceğe sağlıklı, dürüst, kardeşçe adımlar atmak zorundayız'' dedi.

Bakan Günay, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 46. Ulusal, 20. Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi Anma Törenleri ve Kültür-Sanat Etkinlikleri'nin açılışında yaptığı konuşmada, bütün Anadolu erenlerinin insanları bir tutmayı, Sünni ve Alevi, Kürt ve Türk, zengin ve yoksul diye ayırmamayı öğrettiğini, Hacı Bektaş Veli ve Mustafa Kemal Atatürk'ün de bunu öğrettiğini söyledi.

Bu ortak duyguyla bugün Hacıbektaş'ta bir araya gelindiğine işaret eden Bakan Günay, eski ayrımcı, karanlık günlerin geride bırakılması çabasının her birlikte verilmeye çalışıldığını ifade etti.

Dünyanın 20'nci yüzyılda büyük acılar yaşadığını kaydeden Bakan Günay, şöyle konuştu:

''Ülkemiz 1912'den 1922'ye kadar içeride ve dışarıda savaşlar yaşadı. Sonra 1939'dan 1945'e kadar milyonlar yitirildi. 1990'larda Balkanlar'da ve Kafkasya'da acılar yaşanageldi. İçimizde 78'de, 93'te, 80'de nice acılar yaşadık. Şimdi bunları tarihe gömmek, bir daha yaşanmasın diye ibret dersi olarak kafamıza çakarak kardeşlik ortamını, barış ortamını kurarak geleceğe sağlıklı, dürüst, kardeşçe adımlar atmak zorundayız. Yeni bir dönem, yeni bir demokrasi kurmak zorundayız. 20'nci yüzyılın başında nice acılardan sonra bir büyük cumhuriyet kurduk, yeni devlet kurduk. 20'nci yüzyılın ilk çeyreğinde bu cumhuriyeti katılımcı, çoğulcu, demokrat, sosyal, laik demokrasi anlayışıyla bütünleştirme ihtiyacı içindeyiz ve hep beraber mutlaka bunu yapacağız.''

Halkın kavga değil barış istediğini belirten Günay, ''Milletimizin bizden beklediği daha çok ekmek, daha çok özgürlük, daha çok adalettir. Bunları yaptığımız zaman Hacı Bektaş Veli'nin emanetine, Mustafa Kemal'in vasiyetine, Hz. Muhammed'in inancına, Hz. Ali'nin gösterdiği yola daha doğru düzgün, daha alnımız açık, yüzümüz ak olarak yürüyebileceğimize kesinlikle inanıyoruz'' diye konuştu.

-''MADIMAK OTELİ İNSANLIK MÜZESİ HALİNE GETİRİLMELİ''-

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu da zorunlu din derslerinin kaldırılmasını, Alevi-Bektaşilerin yoğunlukta olduğu yerlerde kültür merkezi özelliklerini de taşıyan cemevleri açılıp yasal statüye kavuşturulmasını, Alevi köylerine cami yaptırılması politikalarından vazgeçilmesini istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının ''Sünni anlayışın fetva kurumu konumundan çıkarılarak tüm inançlara eşit mesafede bir kurum olarak yeniden yapılandırılması'' gerektiğine işaret eden Selmanpakoğlu, şöyle konuştu:

''Aleviliğin, Sünni anlayışın öğretmenleriyle din derslerinde okutulması, Alevi-Sünni ayrımını derinleştirir. Okutulacaksa tüm inançlarla birlikte felsefe derslerinde okutulmalı. Hacıbektaş Müzesi, külliye olarak Hacıbektaş Belediyesine devredilmeli. Sivas katliamını yapanların yurt dışında olanları yakalanarak yüce Türk adaleti önüne çıkarılmalı, Madımak Oteli insanlık müzesi haline getirilmeli, müze kavşağının bulunduğu meydana Cumhuriyet ve İnsanlık Anıtı dikilmeli. AB ilerleme raporlarındaki azınlıklar bölümünde Alevilerin yer almaması sağlanmalı. Alevi açılımı çalışmalarında belirtilen yukarıdaki hususlar dikkate alınarak gerçekleştirilmeli.''

Konuşmaların ardından, Bakan Günay, 16. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü'nü araştırmacı yazar ve avukat Şakir Keçeli'ye verdi.

Bakan Günay, törenin ardından, Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Müzesi'nde Bakanlık tarafından yaptırılan Atatürk rölyefini açtı. Aslanlı çeşmeden su içerek Hacı Bektaş Veli'nin türbesinde dua eden Günay, külliyedeki yaklaşık 800 yıllık ağaçtan karadut yedi.

Törene, Şişi Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, bağımsız milletvekili Kamer Genç de katıldı.

Mustafa Sarıgül, Zeki Sezer ile el ele objektiflere poz verdi.

Sarıgül'ün tören alanına gelişi sırasında kalabalık ''Başbakan Sarıgül'', ''Halkçı Sarıgül'', ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' diye slogan attı.

Kamer Genç, Hacı Bektaş Veli'nin türbesinde dua etti.

Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri