Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hacıbektaş'tan Sert Tepki

13 Kasım 2008 / 08:57
Hacıbektaş'ın Belediye Başkanı Pakağlu, yürüyüş düzenleten Ali Balkız'a tepkili: "Bizi islam dışı ilan etti"..
Birçok Alevi derneğinin katılmadığı Ankara'daki eyleme Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu da tepki gösterdi. Selmanpakoğlu, yürüyüşü düzenleyen Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız'ın Alevileri İslam dışı ilan ettiğini söyledi.

Selmanpakoğlu, bu grupları "Tek amaçları beni seçimlerde saf dışı bırakmak." şeklinde suçladı. Bu çerçevede gazete çıkarttıklarını ve dernek kurdurduklarını anlatan Selmanpakoğlu, "Onlar açısından heyecanlı, benim açımdan sıradan bir seçim süreci olacak." ifadesini kullandı. Selmanpakoğlu, eylemi organize eden gruplarla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Her yıl ağustos ayında yapılan Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma törenlerine ev sahipliği yapan, emekli Tuğgeneral Selmanpakoğlu, Almanya'daki Alevi Federasyonu yöneticileri ile Hacıbektaş Derneği'nin 17 Aralık AB İlerleme Raporu öncesinde bir araya geldiğini bildirdi. Radikal'e konuşan Selmanpakoğlu, bu toplantıda Alevilerin İslam dışı ilan edildiğini vurguladı. Bu grubun konuşmalarıyla eylemlerinin birbirinden farklı olduğunu anlatan Selmanpakoğlu, şöyle devam etti:

"Her sene derler ki, 'Hacıbektaş'ta alternatif tören yapacağız.' Veliyeddin Ulusoy'un evinde toplanırlar. Bir sene önce 'Hıristiyanlar için Vatikan neyse Aleviler için de Hacıbektaş o demektir.' dediler. Vatikan'ı ya bunlar az biliyor ya da ben hiç bilmiyorum. Vatikan, İtalya sınırları içinde yaşayan bağımsız bir din devleti. Bunlar Veliyeddin Ulusoy'un evinde Ulusoy'u posta oturttular. Bu bir Alevi şeriatına gidiştir. O kişiyi posta oturtmak, bir nevi dede ilan etmek... Hacıbektaş'ta yaşayan kişiler tırnağından saçının teline kadar Atatürkçüdürler ve cumhuriyetçilerdir. Kimse Alevileri bu değerlerden ayırmaya kalkmasın."
Kaynak:
Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri