Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hacker'a 'vurgun' sürprizi

13 Eylül 2008 / 09:42
FBI'ın uzun süredir aradığı ve “Hacker'ların bilirkişisi” olarak tanınan Çağatay Evyapan, İstanbul polisi tarafından 5 milyar dolarlık vurgun öncesi kaldığı villada yakalandı.
İnterpol tarafından en çok aranan 4 dolandırıcılarından biri olan hacker Çağatay Evyapan, Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonla lüks villasında yakalandı. Akdeniz Üniversitesi Elektronik Bölümü'nü 2. sınıfta terk eden Evyapan gözaltına alınırken polislere, “Beni 6 ay daha yakalamasaydınız Amerikan bankalarını 4-5 milyar dolar dolandıracaktım” dedi.
HACKER'LARIN BİLİRKİŞİSİ

Yasadışı olarak ürettiği ATM tuş takımı, manyetik hafıza kopyalama haznesi ve POS cihazı yazılımları yurtdışındaki internet ve banka dolandırıcılarına sattığı iddia edilen ve FBI'ın yakalanması için özel ekip kurduğu Evyapan, 4 ay Süren internet izlemesi, fiziki ve teknik takibin ardından Beyoğlu, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Küçükçekmece ve Tuzla'daki eş zamanlı operasyonda villasında yakalandı.

FBI ONU ARIYORDU

Bilgisayar dünyasında ve siber âlemde “ChaO” olarak tanınan Çağatay Evyapan'ın liderliğini yaptığı öne sürülen çetenin ATM ve BTM cihazlarının düzenek ve entegrelerini Tuzla'daki villada hazırladıkları belirlendi. Hacker'ın manyetik düzeneklere kendi hazırladığı yazılımları yüklediği, diğerlerinin ise ATM kalıplarını hazırlayıp boyadıkları öğrenildi. Özel yazılımlı manyetik kart okuyucularını ve ATM düzeneklerini üreten çetenin, malzemeleri Amerika ve Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkeye sattığı belirlendi. Tuş takımıları 11 ayrı dilde yazılan düzeneklerin 3 bin dolardan başlayan fiyatlarla uluslararası banka dolandırıcılarına satıldığı belirtildi. Çağatay Evyapan ile birlikte 7 zanlı, sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.Kaynak:
Bu haber toplam 5498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri