Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsrail bize de zulmediyor

13.06.2010 08:59
3 Haham Yeni Şafak Gazetesini ziyaret etti. Ziyarette Hahamlar: "İsrail, işgali bizim adımıza yaptığını söyleyerek bize de çifte trajedi yaşatıyor" dediler.

İsrail Donanması'nın 'öldürücü timi' olarak bilinen 'Shayetet-13' komandoları tarafından 31 Mayıs gecesi Gazze'ye giderken uluslararası sularda durdurulan ve sivil aktivistlerden oluşan 'Mavi Marmara' gemisinde 1'i ABD vatandaşı 8'i Türk 9 kişinin öldürülmesi, 24 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırı, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyayı sokağa döktü. Türkiye'ye getirilerek tedavi altına alınan yaralıları, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret eden, düzenlenen miting ve protestolarda ellerinde Türk bayraklarıyla saldırıyı kınayan 3 haham tüm dikkatleri üzerine çekti.

ABD başta olmak üzere pek çok ülkede İsrail karşıtı gösterileriyle tanınan Ortodoks Yahudileri'ne ait "Neturei Karta" adlı kuruluşun sözcüsü Haham Yisroel Dovid Weiss, Yitzhok Shewinter ve Yoshet Rosenberg, dün de gazetemizi ziyaret etti. Hahamlar, Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert'i ziyaretlerinde, İsrail'in Filistin işgali ve Gazze'ye yardım taşıyan gemilere yönelik baskını değerlendirdi.

FİLİSTİN'İ İŞGALİ REDDEDİYORUZ

Filistin topraklarında kurulan İsrail Devleti'ne karşı olduklarını vurgulayan Haham Weiss, "Bizler Filistin topraklarının işgal edilmesine kesinlikle karşı çıktık. Yahudiler Araplarla yaşıyorken dini bir kavga yoktu. Yahudilik bir din; Siyonizm ise materyalizm ve milliyetçiliğe dönüşmüş bir oluşum. Bizler Filistin Devleti'ni destekliyoruz" diye konuştu.

POLİS BİZİ YERDE SÜRÜKLEDİ

Filistinlilerin topraklarından zorla çıkarıldığını vurgulayan Weiss, işgal karşıtı Yahudilerin de İsrail zulmünden nasibini aldığını, protestolara katılan bazı hahamların İsrail polisi tarafından yerlerde sürüklendiğini olayı fotoğraflarıyla anlatarak, "Biz silah taşımıyoruz. Terörist değiliz" diye ekledi. Weiss şöyle konuştu: "İsrail bu işgali yaparken, bizim adımızı kullanıyor. Bu iki katı işkence, iki katı trajedi bizim için. 'İsrail'i desteklersen sen iyi Yahudisin' konumuna getirdiler. Ne kadar vahim. Bir Filistinlilerle birarada yaşayabiliriz. İşgali istemiyoruz."

Devlet olarak tanımayız

Filistin ile diyalog halinde olduklarını, Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile görüştüklerini aktaran Weiss, "Bizler İsrail'i bir devlet olarak tanımıyoruz. Kabul etmiyoruz" dedi. Gazze'ye yeni bir geminin yola çıkması durumunda katılmak istediklerini vurgulayan Weiss, ABD basınını da eleştirdi. Weiss, "New York Times, Wall Street Journal, Daily News, Post, asla bizim gösterilerimize yer vermedi" diye konuştu. Siyonizm çemberi içinde yer alanların çoğunun dindar olmadığını söyleyen Weiss şunları dile getirdi: "Silaha sarılıyorlar. Mesele 'manevi, dini' bir mesele ise bu silahla çözülmez. Filistin'de çocuklar, aileler ağlıyor. Onlar bir şey yapmadılar ki! Bizim derdimiz, hahamlar olarak dini anlatmak, siyasete katılmak değil. Pek çok Musevi kuruluş Siyonist değil."

İran lideri Yahudiliğe saygılı, iyi bir arkadaş

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile sık sık görüştüklerini belirten Neturei Karta'nın sözcüsü Yisroel Dovid Weiss, "İran lideriyle hem İran hem de ABD'de görüştük. New York'a her gelişinde görüşürüz. En son 2 ay önce. Yahudilere saygı duyuyor, seviyor. O hiçbir zaman Yahudiliğe karşı konuşmadı. İyi bir arkadaş" ifadesini kullandı. Sözlerini "Sorun Siyonizm, işgal" diyerek sürdüren Weiss, şunları söyledi: "Filistinlilerin yasa dışı yollarla topraklarından edilmesine karşı o da biz gibi. Yahudi sözcülerin hepsine Siyonist rejim sorun çıkardı."  Yeni Şafak

Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri