Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haider'in Mirası Nasıl Paylaşılacak

16 Ekim 2008 / 14:54
Trafik kazasında hayatını kaybeden Avusturyalı aşırı sağcı lider Jörg Haider'in 15 milyon avroluk mirası da sorun oldu
Valisi olduğu Kaernten eyaletinin Baerentall bölgesinde 1600 hektar ormana sahip olan Haider'in bu mirasının eşi Claudia ile kızları Cornelia ve Ulrike arasında nasıl paylaştırılacağı tartışmalara neden oldu. Bazı hukukçular “Haider'in özel bir vasiyetname bırakmaması halinde kızları Cornelia ve Ulrike'nin mirasın üçte birini otomatik alarak alabileceklerini” belirtirken, bazı hukukçular ise “mirasın tümünün eşi Claudia'ya kalacağını” savunuyorlar.

Bu arada Haider'in kaza sırasında 1,8 promil alkollü olduğunun belirlendiğine işaret eden uzmanlar, kaza sırasında hurdaya dönen makam aracının da “sigorta şirketi tarafından tazmin edilemeyeceğini, aracın Haider'in mirasından karşılanması gerektiğini” belirtiyorlar.

HAİDER'E DEVLET TÖRENİ

Kaernten eyalet valisi Haider'in cenazesinin “devlet töreniyle defnedileceği” bildirildi.

Haider'in Kaernten eyaletinin başkenti Klagenfurt'ta 18 Ekim Cumartesi günü defnedileceğini belirten yetkililer, cenaze töreninde uygulanacak devlet protokolünün “eyalet düzeyinde olacağını” kaydettiler. Haider'in cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile Başbakan Alfred Gusenbauer'in de katılacağı açıklandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri