Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haiti’ye Cansuyu ulaştı

15.02.2010 17:05
Cansuyu Derneği Haiti’de meydana gelen büyük depremden zarar gören binlerce aileye başkent Port-au-prince çevresindeki yerleşim yerlerinde ve kamplarda gıda ve su dağıtımı yaptı.

Cansuyu Derneği Haiti’de meydana gelen büyük depremden zarar gören binlerce aileye başkent Port-au-prince çevresindeki yerleşim yerlerinde ve kamplarda gıda ve su dağıtımı yaptı.

 

Resmi rakamlara göre 212.000 kişinin hayatını kaybettiği 3 milyondan fazla insanın doğrudan zarar gördüğü, ulaşılabilen 250.000 kişinin yaralandığı Haiti Depremi, zaten bölgenin en fakir ülkesi olan ve çok zor koşullarda hayatlarını sürdüren Haitililerin neredeyse bütün evlerinin yıkılmasına sebep oldu. Devlet binaları ve BM binalarının da içinde olduğu birçok bina yerle bir oldu. Tüm hapishaneler yıkıldı ve mahkûmlar firar etti. Günlük yiyecek ve içme suyu sıkıntısı had safhada. Ayrıca sınırlarda ve şehirlerde istikrarlı bir güvenlik yapılanması olmadığı için özellikle yardım dağıtımlarında kaos ortamı hakim.

 

Günlük gıda ve su ihtiyacı göz önünde bulundurularak Haitili insanların sürdürdüğü yaşam mücadelesi, Hayırsever Türk halkının Cansuyu Derneği aracılığıyla gönderdiği yardımlarla desteklendi.

 

Su, pirinç, fasulye, şeker, sıvı yağ, salça, tuz, ton balığı, makarna vb. maddelerden oluşan 5 kamyon gıda maddesi Müslümanların olduğu 5 mescit çevresinde ve Haiti Acil Yardım Koordinasyonu tarafından bildirilen binlerce kişinin yaşadığı 2 kamp çevresindeki depremzedelere dağıtıldı. Ayrıca Sağlık taramalarının yapıldığı Müslüman doktorların çalıştığı Aimer Haiti Sağlık Merkezi’nde dağıtım yapıldı. ABD’li partner kuruluş ZEKAT Foundation ile birlikte ayrıca yetimlere sıcak yemek dağıtımı yapıldı.

 

Cansuyu  Derneği Ankara Temsilcisi Şükrü Gök, Haitili yetkililerle yapılan görüşmelerde yetkililerin Deprem sonrası acil arama kurtarma çalışmalarının bittiğini, depremden hemen sonra gelen gıda stoklarının hızla tükendiğini ve artık Haitili insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için daha fazla çeşitli ve düzenli gıda yardımlarına, ayrıca yaralarını sarmak için de daha fazla medikal malzemelere ihtiyaç duyduklarını  söyledi. 

 

Sahra (Çadır) hastanesinde çalışan Müslüman doktorlar, Cansuyu Derneği ile Pakistan depreminde birlikte çalıştıklarını ve Türklerin orada da çok başarılı işler çıkardıklarını özellikle ifade ettiler. Cansuyu Ekibini kendi çadırlarında misafir eden doktorlar, Türkleri burada gördüklerinden dolayı çok memnun olduklarını belirttiler.

 

Türklerin Haiti’de önemli hizmetler yaptıklarını ifade eden Haitili Müslümanlar ise: “Deprem vesilesiyle çok zor şartlarda yaşayan insanlarımızı hatırlayan Türkiyeli Müslüman kardeşlerimize ve Cansuyu’na teşekkür ediyoruz. Haiti’de İslam çok hızlı yayılıyor. Bilinen Müslüman sayısı 10.000 civarında ancak biz şu anda 45.000 kadar kişinin Müslüman olduğunu tahmin ediyoruz. 5 adet büyük mescidimizde eğitim çalışmaları ve sosyal programlar da yapılıyor. Şuanda bu mescitlerde depremden zarar gören kişiler yaşıyor. Günlük sıcak yemek pişiyor. Cansuyu Derneğine de mescidimize yaptığı bu yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz. Allah onlardan razı olsun”dediler.

 

Binlerce çocuğun yetim kaldığı Haiti’de Cansuyu ekibi çocukları da unutmadı. Balonlarla ve şekerlerle çocukların yüzünü güldüren ve onlarla tek tek ilgilenen Cansuyu Derneği Ankara temsilcisi Şükrü Gök, Haiti makamlarından Türkiye’de bakımlarını üstlenmek üzere 200 yetim için resmi talepte bulundu.

haiti-yardimlari-2.jpg

 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 3932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri