Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Haiti'de yiyecek için birbirine giriyorlar-FOTO

16.01.2010 16:55
Asrın felaketinden sağ olarak kurtulanlar hayatta kalabilmek ve yardımlardan alabilmek için kıyasıya mücadele ediyorlar.

Haiti'deki yüzyılın felaketinden hayatını kaybedenlerin cesetleri sokaklarda ortalık yerde kalırken, geride kalanlar ise, açlık, yağma, hastalık ve saldırı tehlikesi altında.Hayatını kaybedenlerin sayısının 200 bini bulabileceği tahmin edilen bölgede, yardımların kendilerine ulaşmamasından yakınan halkın ise "bir tas çorba" için birbirini öldürdüğü iddia edildi.

Haiti İçişleri Bakanı Paul Antoine Bien-Aime, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar 50 bin ceset çıkardık. Her ne kadar tam sayının ne olduğunu hiçbir zaman bilemeyecek olsak da toplam ölü sayısının 100 bin ile 200 bin arasında olacağını sanıyoruz" dedi.    

HAİTİ'DE ZAMANA KARŞI YARIŞ

Depremzedelere yardım için koşan örgütler felaketin yaralarını sarmaya ve mağdurlara yardım ulaştırmaya çalışırken, zamana karşı yarış ise sürüyor.

Salı günü gerçekleşen 7 büyüklüğündeki deprem ardından Haiti'ye uluslararası yardım yağmaya başladı. Brezilya, Venezuela, Küba, Çin, İspanya, Fransa, ABD, Rusya ve Çin yardım gönderen ülkeler arasında yer alıyor. Yardım gönderen ülkelerin yanı sıra pek çok ülke de yardım vaadinde bulunmuş durumda.

 YARDIMLAR ULAŞTIRILAMIYOR

Yardım ulaştırma çabalarının altyapı hasarı ve yolların enkaz nedeniyle tıkalı olması nedeniyle sekteye uğramış durumda olduğu açıklandı. Başkent Port-au-Prince dışındaki kentlere yardım malzemesi ulaştırılmada büyük zorluk çekildiği kaydedildi.

Depremzedelerin büyük bölümü Cuma gecesini de gıda yardımı olmaksızın, açıkta geçirdi. ABD Başkanı Barack Obama kapsamlı yardım operasyonu sözü verirken, yardımların insanlara ulaşmasının zaman alacağı belirtildi. Kentin küçük havaalanının kapasitesini zorlayan bir trafik yaşandığı, bu trafiği yönlendirmek üzere hava trafiğinin kontrolünü Amerikalıların devraldığı bildirildi. Yakıt sıkıntısı nedeniyle uçakların alanda mahsur kaldıkları, limanın da gördüğü hasar nedeniyle kullanılması zor durumda olduğu bildirildi.

 TOPLU MEZARLAR AÇILDI

Birçok yaralının tedavi edilemediği için öldüğü cesetlerin açıkta olduğu ülkede toplu mezarlar açıldı. Brezilya liderliğindeki BM barış gücünün sözcüsü David Wimhurst, "halkın yavaş yavaş sabrının taşmakta olduğu ve öfkelenmeye başladıkları" diyerek gözlemini aktardı. BM'nin başkentteki binaları da deprem nedeniyle çökerken, sık görülen yağma olaylarına karşın sokaklarda resmi görevli görülemediği belirtildi.

YAĞMALAMA BAŞLADI

Dominik Cumhuriyeti'nden kurtarma ekiplerinin başındaki Delfin Antonio Rodriguez, en büyük sorunlarının güvenlik eksikliği olduğunu söyledi. Perşembe günü bir grubun bazı kamyonlarını kaçırmaya çalıştıklarını kaydeden yardım görevlisi, bu nedenle bazı bölgelerde çok zor çalışabildiklerini aktardı. BM Gıda Programı Port au-Prince'teki bazı depolarının yağmalandığını açıkladı; depolarda kalan stok miktarı da bilinmiyor.

 dunyabulteni.net

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri