Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Sokaklar ceset almıyor'

14.01.2010 13:48
Ada ülkesi Haiti’de yaklaşık 1 dakika süren 7 şiddetindeki deprem, yoksul ülkeyi yerle bir etti. Cesetler caddeleri doldurdu. Ölü sayısı yüz binleri bulabilir.

Salı günü Haiti’de meydana gelen şiddetli depremin trajik bilançosu netlik kazanmaya başladı.

7,0 büyüklüğündeki depremin vurduğu Haiti'ye içme suyu, gıda, ilaç ve ilk yardım malzemesi taşıyan ilk yardım uçağı olaydan 1 gün sonra bölgeye ulaşırken, başkent Port-Au-Prince'te arama kurtarma çalışmaları başladı.Depremin bütün şiddetiyle hissedildiği başkent Port-au-Prince sakinleri ikinci geceyi de dışarıda geçirdi. Kimi, ev ya da kulübesi yıkıldığından, kimi ise artçı sarsıntı korkusundan.

Başkentin caddeleri geçit vermiyor. Elektriğin kesilmesi sebebiyle Port-au-Prince geceleri karanlığa bürünüyor, sular akmıyor.

Sokaklar, üstü örtülü cesetlerle dolu. Enkaz altında ne kadar cesedin olduğu kestirilemiyor.Yiyecek bir şeyler bulabilenler sokak kenarlarında yaktıkları ateşte yemek pişiriyor. Gün boyunca enkaz altındaki yakınlarını arayanlar, telefon bağlantılarının kesik olması yüzünden haber alamıyor.

DEPREMZEDELER ÇARESİZ

Alman açlıkla mücadele örgütünden Michael Kühn, depremde çöken başkanlık sarayının önünde mikrofonlarımıza şunları söyledi:

“Sayısız depremzede çaresizlik içinde tıbbi yardım bekliyor. Yara bere içinde, uzuvları kopmuş Haitililere hastanelerde yatak bulunamıyor. Yardım etmesi beklenenler de depremden etkilendiği için, herkes başının çaresine bakmak zorunda. Yardım ekiplerinde çalışanlar telefon edemedikleri için yakınlarının hayatta olup olmadığını öğrenemiyor. Yola koyulup, evlerinin bulunduğu sokağı aramaya başladılar.”

Haiti başkentindeki eski bir otelde bulunan Birleşmiş Milletler karargâhı da depremde yıkıldı. Enkaz altından 50 kişi kurtarılabildi. 150 BM görevlisinden ise haber alınamadı.

Port-au-Prince başpiskoposu da yıkılan katedralin altında can verdi.

Başkentin nezih semtlerindeki hastane ve oteller de harabeye döndü. Montana otelinin en az 200 kişiye mezar olduğu tahmin ediliyor.

Yurt dışından gelen yardımları, Haiti’nin devlet başkanı Rene Preval hava limanında bizzat koordine ediyor.

EVLER, HASTANELER YERLE BİRPreval çöken başkanlık sarayından kendi gayretiyle ve cesetlere basarak kurtulabildiğini, meclis binasıyla, çeşitli bakanlıkların ve vergi idaresinin de depreme dayanamadığını anlatıyor.

“Tasavvur edilebilecek gibi değil. Gözleriyle görmeyen, inanamaz. Evler, hastaneler, okullar yerle bir olmuş. Sokaklar ceset almıyor. Bu afetin boyutlarını kestirmekte ve şimdi ne yapmamız gerektiğine karar vermekte zorlanıyorum. Hekime ve ilaca ihtiyacımız var. Ayakta kalan hastanelerde yer kalmadı, ağır yaralılar yerde tedavi görüyor. Daha fazla binanın yıkılmasından ve salgın hastalıkların patlak vermesinden korkuyorum.”

Devlet Başkanı Preval ve bakanlarının Haiti depreminde kaç kişinin öldüğüne dair verdikleri bilgiler, gerçeği yansıtmaktan ziyade bir temenni niteliği taşıyor. Kimse, depremin on binlerce mi yoksa yüz binlerce mi can aldığını söyleyecek durumda değil.

Kızıl Haç yetkilileri, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan dokuz milyon nüfuslu Haiti’de en az üç milyon kişinin depremden doğrudan etkilendiğini belirtiyorlar.

Alman açlıkla mücadele örgütünden Michael Kühn de, ‘ebedi felaket ülkesi’ olarak tanımladığı Haiti’nin şimdi de böyle bir afet geçirmesi karşısında adeta şok geçiriyor.

YARDIMLAR YETECEK Mİ?

Yedi büyüklükteki depremin yerle bir ettiği bölgelere yurt dışından bol yardım malzemesi geliyor ama bu yardımların yeterli olmayacağı, kesin. Dünya Bankası 100 milyon Dolar’lık bir yardım programı başlattı. Amerikalı medya patronu Ted Turner bir milyon Dolar, Almanya hükümeti ise 1,5 milyon Euro’luk yardımda bulundu.

Hip Hop yıldızı Wycleaf Jean kendi vakfı üzerinden depremzede hemşerilerine yardım edebilmek için memleketi Haiti’ye dönerken, beyaz perdenin ünlüleri Angelina Jolie ve Brad Pitt de bağış kampanyası başlattılar. Herkesin temennisi, yardımların acilen Haiti’ye ulaştırılıp, yaraların sarılmasına ve azami sayıda hayatın kurtarılmasına yaraması.

Kaynak: DW

 

Bu haber toplam 1606 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri