Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hak-İş'ten krize karşı çözüm raporu

29 Kasım 2008 / 17:39
Hak-İş Başkanı Salim Uslu, işverene de seslendi, "Önce maliyetlerinizi, kar marjınızı düşürün, işten çıkarma son seçenek olmalı" dedi.
Hak-İş krize karşı çözüm önerilerini bir rapor haline getirdi, hükümete sundu. Rapora göre işsizlik bugün büyük bir sorun değil ama önlem alınmazsa olabilir.

Ücretlere yüksek zam yapılmasını isteyen Hak-İş Başkanı Salim Uslu, işverene de seslendi, "Önce maliyetlerinizi, kar marjınızı düşürün, işten çıkarma son seçenek olmalı" dedi.

Hak-İş'e bağlı işyerlerinde bugüne kadar işten çıkarılanların sayısı 1900 civarında. Hak-İş Genel Başkanı Uslu'ya göre, Türkiye'de bugün büyük bir ekonomik kriz de yok, işsizlik sorunu da... Ancak yine de bir an önce önlem alınması gerekiyor.

Krize karşı çözüm önerilerini anlatmak için kameraların karşısına geçen Uslu, hükümeti eleştirdi, "Hükümetin aldığı kararları bizimle paylaşıyor olması gerekirdi. Kasım ayında bir araya geldik. Komite oluşturulacaktı bir türlü olmadı" dedi.

Hak-İş'in önerileri şöyle:
- İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları esnetilmeli
- Kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletilmeli
- Kaynak sağlamak için 2B arazileri satılmalı
- Kıdem Tazminatı Fonu oluşturulmalı
- TOKİ yurtdışında konut projeleri geliştirmeli
- Ücretlere zam yapılmalı, vergi dışı bırakılmalı

Hak-İş Başkanı, reel sektör kadar çalışan kesimin de desteklenmesini istedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun "özel sektör kumarda yemek için dışarıdan borç almadı" sözlerini hatırlattı.

Hak-İş, işverene de "İşten çıkarma son seçenek olmalı. Önce maliyetler ile kar marjını düşürün" mesajını verdi.Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri