Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakemliği bıraktı ve konuştu:

12.02.2010 14:00
Üst klasman futbol hakemi Hakan Sivriservi, düzenlediği basın toplantısında istifa ettiğini açıkladı ve şok iddialar gündeme getirdi.

Üst klasman futbol hakemi Hakan Sivriservi, düzenlediği basın toplantısında istifa ettiğini açıklarken, Merkez Hakem Kurulu(MHK) Başkanı Oğuz Sarvan'ı da görevini bırakmaya davet etti.

Geçtiğimiz günlerde Kayserispor - Galatasaray maçının ardından açıklamalarda bulunan Kayserispor Kulübü Onursal Başkanı Mehmet Özhaseki'nin "Geçen yıl Fenerbahçe maçında alenen haksızlık yaptırdı. Onun formasını ve düdüğünü duvara astırdık. Bu çirkinlik devam ederse forması ve düdüğünü duvara astıracağımız çok adam çıkar." şeklindeki ifadelerinin, günahsız olduğunu ortaya çıkarttığı gibi bir güç gösterisine de kurban gittiğimi ortaya koyduğunu iddia eden Hakan Sivriservi, ''Aklanmış ve onurlu bir insan olarak futbol hakemliği görevinden istifa ediyorum. Aynı onurlu davranışı MHK Başkanı Sarvan'dan da bekliyorum.'' diye konuştu.

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) Levent'teki binasında Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Genel Sekreteri Avukat Murat Söylemez ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Sivriservi, 5 Nisan 2008 tarihinde yönettiği Fenerbahçe-Kayserispor maçından sonra halen üst klasman hakemi kadrosunda bulunmasına rağmen profesyonel müsabakalarda görevlendirilmediğini kaydederek, ''Bu maçtan sonra Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı ve üyeleriyle konuştuğumda, oyun içinde olabilecek, her hakemin yapabileceği hatalarımın olduğunu kabul ettim. Fakat o günden sonra MHK Başkanı Oğuz Sarvan, telefonlarıma hiç cevap vermezken, yazdığım mesajları da karşılıksız bıraktı. Ben bugüne kadar hep sustum, bu haksızlığın bir gün biteceğini düşündüm.'' şeklinde konuştu.

Bazı arkadaşlarının ve hocalarının kendisine, ''Hakan, senin işini Kayserispor Onursal Başkanı Mehmet Özhaseki bitirdi'' dediğini anlatan Sivriservi, bu söylenenlere inanmak istemeyerek, "Onlara defalarca, 'Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve kurulları özerktir, siyaseti karıştırtmazlar' dediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ancak geçen hafta oynanan Kayserispor-Galatasaray maçından sonra Özhaseki'nin, 'Bir hakem Fenerbahçe maçında bizimle uğraştı, haksızlık yaptı, onun düdüğünü ve formasını duvara astırtık. Bu çirkinlikler sürerse daha çok düdüğünü astıracağım adam çıkar' dediğini duyduğumda şaşkına döndüm. Bahsi geçen kişi bendim.

9 Şubat Salı akşamı Futbol Federasyonu'ndan bir yönetici ve bir MHK üyesini aradım ve MHK Başkanı Oğuz Sarvan ile görüşmek istediğim söyledim. Yönetici ve MHK üyesi daha sonra bana dönerek, birkaç saat sonra Sarvan'ın benden telefon beklediğini söylediler. Sarvan benimle 2 yıldır konuşmaktan kaçınıyordu. Sayın Sarvan'ı aradım. 'Benim hakemliğim bundan sonra ne olacak, en kısa zamanda hakem arkadaşlarımın arasına dönmek istiyorum' dediğimde Sarvan, 'Bu artık çok zor. O zamanki şartlarla şu anki şartlar bir değil. O zaman yeni bir oluşum vardı, güven ortamı gerekiyordu. Tek başına ben bir şey söyleyemem yönetim kuruluma sormam lazım' dedi ve bana gözlemcilik yapma teklif ederek donelerimin bu göreve uygun olduğunu söyledi. Ben de bu görevi kabul etmedim.''

"İSTİFA EDİYORUM; AYNI ONURLU DAVRANIŞI MHK BAŞKANI SARVAN'DAN BEKLİYORUM"

Sirviservi, bu güne kadar beklemesinin tek sebebinin kırılan onurunun kendisine iadesi olduğunu vurgulayarak, "Ben her platformda tarafsızlığımı koruyor ve hiçbir baskı altında kalmıyorken, beni yönetenler ne çeşit baskı altında kalarak, bir maçta 17 yıllık emeğimi onursuzca heba edebilir? MHK nasıl olur da 2 yıl sonra hakemliği bırakarak, gözlemcilik yapmamı teklif eder. Bu ne vicdansız bir pazarlıktır. Eğer Özhaseki bu şekilde olayı aydınlatmasaydı, MHK bana hiçbir açıklama yapmayacaktı. Bu nasıl bir sahip çıkma. Özhaseki'nin sözleri benim günahsız olduğumu ortaya çıkartığı gibi bir güç gösterisine de kurban gittiğimi açıkça ortaya koydu. Şimdi aklanmış ve onurlu bir insan olarak futbol hakemliği görevinden istifa ediyorum. Aynı onurlu davranışı MHK Başkanı Sarvan'dan bekliyorum.'' diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri