Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Vatansız' kimliği alan Uzan

20.01.2010 09:27
Hakan Uzan, Birleşmiş Milletler'in vatansızlara verdiği haymatlos vesikası ile Paris’teki Libananco davasına katılacak. Uzan’a polis dokunamayacak

Interpol tarafından 6.5 yıldır aranan Hakan Uzan, Birleşmiş Milletler'in vatansızlara verdiği haymatlos vesikası ile Paris’teki Libananco davasına katılacak. Uzan’a polis dokunamayacak.

Eşi Alara Uzan'dan boşanma sürecinde yaşadıkları nedeniyle zor günler geçiren Genç Parti Lideri Cem Uzan'ın, Libananco mahkemesinin kendisini ve kardeşi Hakan Uzan'ı dinleme kararı vermesiyle birlikte moral bulduğu bildirildi. Interpol tarafından 6.5 yıldır kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan'ın ise mahkemeye Birleşmiş Milletler tarafından vatansızlara verilen ve serbest dolaşım imkanı sağlayan, 'haymatlos vesikası' (mavi vesika) ile katılacağı belirtildi. Libananco davasına bakan ICSID'ın, Cem Uzan ve Hakan Uzan'ı dinleme kararıyla ilgili ayrıntılar netleşti. Mahkeme, 18 Aralık'ta aldığı kararla, Fransa'ya sığınan Genç Parti Lideri Cem Uzan ile kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan'ı 23 Mart'ta Paris'te dinleme kararı almıştı. Bu süreçte, Hakan Uzan'ın, hakkındaki kırmızı bülten nedeniyle davayı katılıp katılmayacağı da tartışma konusu olmuştu.

MAHKEME 23 MART'TA

Cem Uzan'ın avukatlarının ilginç bir formül geliştirdikleri ve Hakan Uzan'a Birleşmiş Milletler'den vatansızlara verilen mavi vesika aldıkları belirlendi. Söz konusu mavi vesika ile Hakan Uzan, 23 Mart tarihinde Paris'e gelerek, mahkemeye ÇEAŞ ve Kepez hisseleriyle ilgili ifade verecek. Mahkemenin Hakan Uzan'ı dinlemek istemesinin ise ÇEAŞ ve Kepez hisselerinin bir kısmının Hakan Uzan'a ait olmasından kaynaklandığı belirtildi. Libananco şirketine satıldığı öne sürülen ÇEAŞ ve Kepez'in yüzde 65'lik hissesinin yüzde 20'lik kısmının Hakan Uzan'a, geri kalan 45'inin ise Cem Uzan'a ait olduğu kaydedildi. Bu nedenle, mahkemenin hisse sahipleri ile görüşmek istediği öğrenildi.

Şampanyalı kutlama yaptı

Son dönemde, eşi Alara Uzan'dan boşanma sürecinde yaşadıkları nedeniyle zor günler geçiren Cem Uzan'ın, mahkemenin kendisini dinleme kararını Paris'te şampanya patlatarak kutladığı belirtildi. Uzan'ın, mahkemenin kendisini Paris'e gelerek dinlemesini bir zafer olarak gördüğü ve kardeşinin Paris'e gelmesiyle birlikte yeni bir parti vereceğini yakın çevresine söylediği öğrenildi. Cem Uzan'ın, Paris'teki konutunda ise Türkiye'den ziyaretine gelen kişileri ağırladığı da bildirildi.

Bu haber toplam 1628 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri