Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakim Kaçmaz hakkında şok iddia

20.08.2009 11:32
Ergenekon'da dinlemeye takılan Sincan hakimi Osman Kaçmaz hakkında skandal iddia...
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargılanabileceği yönünde skandal karara imza atan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın Ergenekon soruşturması sanıklarıyla ilişkileri dolayısıyla başlatılan soruşturmada önemli iddialar ortaya çıktı.

Bir çete davasında 'gözaltı süresi aşılarak zanlıların hürriyetini tahdit'e sebep olmakla suçlanan Kaçmaz'ın, hakkında çıkan yayınların durdurulması ve yayın yasağı konulması için açtığı dava ve tedbir isteği örnek bir kararla reddedildi. Ret kararını Kaçmaz'ın da görevli olduğu Sincan 2. Asliye Hukuk Mahkemesi verdi. 'Hürriyeti tahdit' iddiaları, müfettişlerin yaptığı incelemede ortaya çıktı.

Savcılığın yürüttüğü bir çete soruşturmasında zanlılar gözaltı süresinin bitiminin ardından mahkemeye çıkarıldı; ancak Mahkeme Başkanı Osman Kaçmaz'ın yerinde olmadığı anlaşıldı. Soruşturmayı yürüten birimler telefonla irtibat sağladığında Osman Kaçmaz, "geleceğini, zanlıların bekletilmesini" istedi. Kaçmaz'ın kullandığı telefonların HTS dökümlerinin incelenmesinde görüşme sırasında görev yerini terk ederek şehir dışında olduğu saptandı. Akşam saatlerinde adliyeye gelen Kaçmaz'ın şehir dışına izinsiz ayrılmasının anlaşılmaması için adliyede bulunduğuna ilişkin giriş kaydı yaptırdığı da ortaya çıkarıldı.

Savcılığın yürüttüğü soruşturmada zanlıların Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın karşısına çıkamaması "hürriyeti tahdit" iddialarını da beraberinde getirdi. Savcılığın gözaltı süresinin dolmasının hemen ardından zanlıları adliyeye çıkardığını belirten kaynaklar, mahkeme başkanının görev yerinde bulunmaması ile gözaltı süresinin aşıldığını öne sürüyor. Böylelikle de zanlıların hürriyetinin tahdit edildiğine dikkat çekiliyor. Osman Kaçmaz'ın huzuruna çıkan zanlıların ise serbest bırakıldığı belirtiliyor. Kaynaklar, güçlü delillere rağmen zanlıların serbest bırakıldığını öne sürüyor.

Yayın yasağı talebi reddedildi

Osman Kaçmaz'ın, hakkında çıkan yayınların durdurulması ve yayın yasağı konulması için açtığı dava ve tedbir isteği, örnek bir kararla reddedildi. Ret kararını Sincan 2. Asliye Hukuk Mahkemesi verdi. Kaçmaz, açtığı davada Cumhurbaşkanı Gül'ün yargılanmasına ilişkin kararının ardından adeta kendisine dönük linç kampanyası başlatıldığını ve bu kampanya kapsamında kişilik hakların haksız ve hukuka aykırı olarak saldırılara maruz kaldığını, kamuoyunun aleyhine kışkırtıldığını öne sürdü. Hakkındaki Adalet Bakanlığı soruşturmasını fırsat bilen yayın kuruluşlarınca yalan ve uydurma isnatlarla kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu iddia etti. Sincan 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, kişilik haklarına saldırdığı iddia edilen karşı tarafın sansür konulamayacağına dair Anayasa güvencesi bulunan basın yayın kuruluşları olduğunu bildirdi.
Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri