Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakim Canak'a "Baron" Tehditi

10.06.2010 09:18
Ergenekon soruşturması kapsamında yargıyı etkilemeye yönelik faaliyetleri sebebiyle tutuklanan avukatlar hakimi bile tehdit etmişler...

Ergenekon soruşturması kapsamında yargıyı etkilemeye yönelik faaliyetleri sebebiyle tutuklanan avukatlara ilişkin iddialar netleşiyor. 
 
Son operasyonda tutuklanan avukat Kudbettin Kaya'nın, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak'ı, tahliye edilmesi için tehdit ettiği 'uyuşturucu baronunun' Cemal Nayır olduğu ortaya çıktı. Savcılık sorgusunda Erkan Canak'ı tehdit ettiğine ilişkin iddiaların sorulduğu avukat Kaya, suçlamaları reddetti. Erkan Canak ile avukat Ali Hadi Emre arasında geçen konuşmadan haberi olmadığını beyan etti.

Öte yandan Yıldırım ve Canak arasında 14 Mayıs 2010'da geçen bu konuşmanın içeriğini 1 Şubat 2010'da tarihli bir mektup da doğruluyor. Soruşturma kapsamında avukat Ali Hadi Emre'de ele geçen ve Cemal Nayır'la aynı davada yargılanan Kamal Sharifi Seydani'nin yazdığı anlaşılan mektupta çarpıcı iddialar yer alıyor. Ergenekon soruşturması dosyasına giren mektup, mahkeme başkanı Erkan Canak'ın tehdit edildiğine ilişkin konuşmalarını da doğruluyor.

Cemal Nayır'ın yaklaşık 2,5 yıl önce 101 kilo eroinle ilgili yakalanmasını sağladığı ve jandarma istihbaratçısı olduğu iddia edilen Kamal Sharifi Seydani'nin yazdığı 3 sayfalık mektup soruşturma dosyasına girdi. "Sayın Ali Hadi Emre, 29.1.2010 günü duruşmaya katıldım. Cemal'in yazdığı tehdit mektubu sayesinde dostunuz Erkan bey 6 saatlik savunma iznini Cemal'e verdi. Yani Cemal'le oynadığınız oyun işe yaradı diyebilirim." diye başlayan Seydani, mektubun devamında, "Cemal'i tahliye etmek için Erkan'a nasıl bir baskı ve...yaptığınızı çok iyi biliyorum. Ve şunu bilmeni isterim ki, avukat Kudbettin ve Erkan'la olan ilişkinizi Cemal 2006 yılında detaylarıyla bana anlatmış, dolayısıyla geçmişten kalan her şeyden çok iyi haberim var...Kudbettin kimlerin dosyasına müdahale ettiğini ve kaç dosyada haksız tahliye kararı çıktığını ve hatta UYAP'ta oynadığınız oyunları tane tane biliyorum" ifadelerini kullanıyor.

Cemal Nayır'ın işlediği suçun kendi üzerine atılmak istendiğini belirten Seydani, "Sayın Emre 20 Şubat'a kadar bana açıklama yapmanızı bekliyorum. Aksi halde 21 Şubat günü Cemal'in bana söylediği mahkemelerle tüm bağlantılarınız hakkında bakanlığa ihbar ve şikayet edeceğim. Kudbettin'le ne şekilde ne yaptığınız ve dosyalar hakkında müfettiş talep edeceğim. Bana yapılan haksızlığa tahammül edemem." şeklinde mektuba son veriyor. Kudbettin Kaya ise savcılık sorgusunda Seydani ile dava açılmadan önce görüştüğünü, ancak avukatı olmadığını belirtiyor.

Bu haber toplam 2066 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri