Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakim: Yargılanan TSK Değil

17.06.2010 13:22
Kafes Eylem Planı Davasının Hakimi "Burada Yargılanan TSK Değil, İsnat Edilen Suçlamalardır" Dedi.

Türkiye'de kaos ortamı oluşturmak amacıyla gayrimüslim vatandaşları hedef aldığı iddia edilen 'Kafes Operasyonu Eylem Planı' iddiasıyla açılan dava devam ediyor.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşması için sanıklar adliyeye getirildi. Davada Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ve Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar'ın da aralarında bulunduğu 33 sanık yer alıyor. 3'ü tutuklu olan sanıklar 'Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürütmek' ile suçlanıyor.

İki minibüsle adliyeye getirelen sanıkların bir kısmı adliyenin yan kapısından içeri alındı. İkinci bir minibüsteki kişiler ise hakim ve savcıların giriş yaptığı kapıdan adliye binasın alındı.


'KAFES' DAVASINDA 2. DURUŞMA

* 3'ü tutuklu 33 sanığın yargılandığı 'Kafes Eylem Planı' davasının ikinci celsesi başladı.

* Nezarethane girişinde çay içerek bekleyen bazı tutuksuz sanıklar ile tutuklu sanıklar birbirleri ile önce tokalaştı ardından ayak üstü sohbet ettiler.

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü'nün de aralarında bulunduğu 3'ü tutuklu 33 sanığın yargılandığı Kafes Eylem Planı davasının ikinci celsesi başladı.

3'Ü TUTUKLU 33 SANIK

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmaya tutuklu sanıklar Albay Mücahit Erakyol, Albay Levent Gülman ve Yarbay Halil Özsaraç ile tutuksuz sanıklar emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, Güney Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, İzmir Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı'ndan Tuğamiral Mehmet Ilgar, Yarbay İsmail Zühtü Tümer, Yarbay Levent Olcaner, Yarbay Mehmet Emre Sezenler, Albay Metin Samancı, Kurmay Binbaşı Özgür Erken, Binbaşı Aydın Ayhan Saraçoğlu, Binbaşı Gürol Yurdunal, Binbaşı Metin Fidan, Yüzbaşı Bülent Aydın, Yüzbaşı Ümit Özbek, Yüzbaşı Bülent Karaoğlu, Üstteğmen Bora Coşkun, Astsubay Başçavuş Deniz Erki, Astsubay Başçavuş Hüseyin Doğancı, Astsubay Başçavuş İsmail Bak, Kd. Başçavuş Süleyman Erharat, Astsubay Başçavuş Murat Aslan, Astsubay Başçavuş Emre Tepeli, Astsubay Üstçavuş İbrahim Öztürk, Kd. Başçavuş Daylan Muslu, Astsubay Başçavuş Hüseyin Erol, Astsubay Başçavuş Mehmet İnce, Astsubay Başçavuş Alpay Belleyici, Astsubay K. Başçavuş Türker Doğanca, Astsubay Başçavuş Mesut Adanur ve Kd. Bçvş. Metin Keskin katıldı. Sanıklardan sivil memur Tanju Veli Aydın ise duruşmaya katılmadı.

TUTUKLU SANIKLAR İLE TUTUKSUZ SANIKLARIN NEZARETHANE GİRİŞİNDE TOKALAŞMASI

Tutuklu sanıklar cezaevi ring aracıyla getirildi. Kelepçesiz olarak getirilen sanıkların mahkemeye girişinde yakınları alkışlarla destek verdi. Öte yandan nezarethane girişinde çay içerek bekleyen tutuksuz sanıklar ile tutuklu sanıklar karşılaşması ilginç görüntülere sahne oldu.Tutuksuz sanıklar ile tutuklu sanıklar önce tokalaştı ardından ayak üstü sohbet ettiler.

ILGAR VE SAĞDIÇ PROTOKOL KAPISINDAN GİRİŞ YAPTI

Tutuksuz sanıklardan Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile İzmir Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı'ndan Tuğamiral Mehmet Ilgar makam araçları ile adliyeye gelirken, bazı tutuksuz sanıkların bir kısmı ise hakim savcıların giriş yaptığı protokol kapısıdan Merkez Komutanlığı'na bağlı minibüslerle getirildi.

ÖĞÜTÇÜ AVUKATI İLE BİRLİKTE GELDİ

İddianamede bir numaralı sanık olan tutuksuz sanık emekli Koramiral Feyyaz Ögütçü ise avukatı ile birlikte adliyeye geldi

TUTUKLU SANIKLAR SAVUNMALARINI TAMAMLADI

Salı günü görülen ilk celsede tutuklu sanıklar sanıklar Albay Mücahit Erakyol, Albay Levent Gülman ve Yarbay Halil Özsaraç savunmalarını yapmıştı.Agos gazetesinin müdahillik talebi de kabul edilmişti.Bugünkü celsede tutuksuz sanıkların savunmasını yapması bekleniyor

KAFES DAVASI HAKİMİ: YARGILANAN TSK DEĞİL, TSK HEPİMİZİN GÖZ BEBEĞİDİR

Kafes davası ikinci duruşmasında sanıklardan emekli Koramiral Öğütçü savunmasına başladı. Duruşma başında mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu'nun; "Burada yargılanan TSK değil. TSK hepimizin gözbebeğidir. Her kurumda olduğu gibi TSK içinde suç işleyenler ya da hakkında suç iddiaları olanlar olabilir. Bu yargılamanın içeriği isnat edilen suçlamalardır." uyarısı dikkat çekti.

Kafes davasında emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Ögütçü, imzasız, sahte imzalı ihbar mektupları, düzmece CD'ler ile kuru iftiralar atıldığını savundu. TSK mensuplarına yönelik psikolojik harbin yürütüldüğünü ileri süren Öğütçü, Ergenekon gibi bazı davaları yönlendiren 3. güç olduğuna inandığını kaydetti. TSK'da darbe yanlısı birinin bulunmadığını öne süren Öğütçü, hala darbe planlarının tartışıldığını söyledi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmada emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, savunmasına başladı. İftiralar atıldığını ve TSK'ya karşı psikolojik savaş yürütüldüğünü öne süren Öğütçü, bu tertibin 3. güç tarafından yürütüldüğünü savundu. Öğütçü, "Bu güç bazı mihrakların amacı doğrultusunda hareket eden, TSK'yı yıpratmak için çalışan 3. bir güçtür. Türkiye'de hala TSK'da darbe yanlısı biri bulunmamasına rağmen hala sözde darbe planları tartışılıyor. Bu 3. güç kendinden olmayan subayları tasfiye etmeye devam ediyor. Onlardan yana değilsen darbeden yanasın." diye konuştu.

Öğütçü, Ergenekon üyeliği ile suçlandığını ve bunu kabul etmediğini belirtti. Ögütçü, "Bunları hazırlayan 3. gücün, çok iyi organize olan, yurt dışında irtibatı olan, TSK'dan ihraç edilmiş subaylar ile onların içerideki muhbirleri olan bir karargah olduğuna inanıyorum." dedi. Öte yandan, mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, duruşmanın başında kısa bir uyarıda bulundu. Yılmazabdurrahmanoğlu, "Burada yargılanan TSK değil. TSK hepimizin gözbebeğidir. Her kurumda olduğu gibi TSK içinde suç işleyenler ya da hakkında suç iddiaları olanlar olabilir. Bu yargılamanın içeriği isnat edilen suçlamalardır." dedi.
 

 

İstenmeyen tüylerinizi dert etmeyin 3 dk'da tamamen kurtarıyoruz!
 
İngilizce öğrenmek için kursa gitmek şart değil! Tıklayın!


DİĞER HABERLER:
 

 

 

Kafes Davası Devam Ediyor
İstanbul -türkiye'de Kaos Ortamı Oluşturmak Amacıyla Gayrimüslim Vatandaşları Hedef Aldığı İddia Edilen 'kafes Operasyonu Eylem Planı' İddiasıyla Açıl...
 
Kafes Davası Hakimi: Yargılanan TSK Değil
Kafes Davası İkinci Duruşmasında Sanıklardan Emekli Koramiral Öğütçü Savunmasına Başladı.
 
Kafes Davasına Devam Ediliyor
Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü'nün de Aralarında Bulunduğu 3...
 
"Kafes Eylem Planı" 2.duruşması Başladı
Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü'nün de Aralarında Bulunduğu 3...
 


 

Bu haber toplam 1538 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri