Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mayınlı Saldırıya İlişkin Ses Kaydı!

25.06.2009 11:26
Hakkari'de 6 askerin şehit olduğu mayınlı saldırıya ilişkin bir ses kaydı yayınlandı.
27 Mayıs 2009 tarihinde Hakkari'nin Çukurca ilçesinde Hantepe bölgesinde mayın patlaması sonucu 6 asker şehit olmuş ve 6 asker de yaralanmıştı. Bu olaya ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınlandı.

Ses kaydında verilen bilgilerde kayıtlardaki ilk konuşmaların Tümgeneral G.K ve Tuğgeneral Z.E’ye ait olduğu belirtildi. Üç ses kaydının bulunduğu videodaki ikinci ses kaydı ise Tuğgeneral Z.E ile Yarbay T arasında geçen konuşmalara ait olduğu belirtiliyor. Son konuşmada ise isim ve rütbe belirtilmezken Komutan olarak bahsedilen bir kişi ile Tuğgeneral Z.E’nin konuşması olduğu aktarılıyor.

Z.E 6 askerin şehit olduğu mayınlarla ilgili G.K’yi ilgilendirirken "Bu mayınlar büyük bir olasılıkla bizim" diyor. Mayınları bizzat kendinin yerleştirdiğini belirten Z. E, bütün rütbelileri tek tek çağırarak mayınların yerini gösterdiğini ifade ediyor. 'Ben bu çocukları koruyayım diye onları döşedim" diyen Z.E. bütün sorumluğu üzerine almaya hazır olduğunu da söylüyor.

İkinci konuşma kaydında ise hazırlanan raporda, mayının terör örgütü PKK tarafından döşenmiş olduğu rapor edildiği yönünde bilgi veriliyor.

Son ses kaydında ise rütbesi ve ismi belirtilmeyen kişiye ait olan ses Tuğgeneral Z.E’yi arayarak telefonun dinlendiğini ve bir şey konuşmamasını söylüyor.

Dün internet ortamına gönderilerek basına servis edilen ses kaydında yer alan konuşmalar, bazı internet sitelerinde dünden itiraberin yayınlandı. Şu ana kadar bu kayıtlarla ilgili yapılan herhangi bir açıklama olmadı.

Aşağıda deşifresi yer alan ses kaydının gerçekliği konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor.


1. SES KAYDI: Tümgeneral G.K. ve Tuğgeneral Z. E. arasındaki telefon konuşmasına ait olduğu iddia edilen kayıttaki konuşmalar:

Z.E: Komutanım uzaktan komutalı değil. Maalesef

G. K: Değil mi?

Z. E: Değil komutanım. Uzaktan komutalı değil. Biliyorsunuz bunları korumak için ben burada sıkıntılı oldukları için kendim risk alarak geldim. Bizzat kendim yerleştirdim. Rütbelileri tek tek çağırdım gösterdim. Bütün bölük komutanları birbirine devretsin dedim. Hep böyle tekmil verdiler devrettik diye. Ama komutanım bu büyük bir olasılıkla bizim, yani sabah buraya gelmenizde yarar var komutanım.

G. K: Kolordu komutanı gelecek sabah erken saatlerde onla beraber geleceğim.

Z. E: Komutanım kolordu komutanımızla bu konuyu paylaşmanızda yarar var. Ben tamamen sorumluluğu almaya hazırım komutanım onu bütün samimiyetimle söylüyorum. Bütün sorumluluğu alıyorum zaten komutanlık sorumluluğu olarak.

G. K: Hepimiz alırız o konuda tereddüdümüz yok.

Z. E: Komutanım benim niyet maksadımı biliyorsunuz. Ben bu çocukları koruyayım diye onları döşedim. Ama onlar demek ki bu hassasiyeti o kadar yırtınmama rağmen göstermemişler. Komutanımızla da bir paylaşırsanız komutanım ben sabahleyin sıkıntıda kalabilirim. Yani olduğu gibi paylaşmak durumunda kalabilirim. Komutanım sizi böyle sıkıntıya soktuğum için kahroluyorum.

G. K: Yok yok hayır öyle bir şey, hiç bir sıkıntı yok bak hiç bir sıkıntı yok. Hayır hayır hayır hiç bir sıkıntı yok. Biz aynen planladığımızı tekrar uygularız. Sen merak etme hiç onda bir sıkıntı yok.

Z. E: Yarından itibaren de harekatımızı uygulamak için hazırız komutanım bunu da belirteyim. Yarın akşama kadar atarız üzerimizden bu sıkıntıyı. Ama bu sıkıntıdan dolayı ben kahroluyorum.

G. K: Hiç önemli değil. Kahrolacak bir şey yok. Ben bir şey söyleyeyim. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Burada hayatımızı ortaya koyup mücadele veriyoruz. Bu mücadelenin içerisinde birileri ufak tefek hata yapacaktır. Bunun bedeli belki ağır olacaktır.

2. SES KAYDI - Tuğgeneral Z. E. ve Yarbay T. arasında geçen telefon konuşmaya ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki ifadeler:

Z.E: Nedir durum orda. Tümen komutanı geleceğiz sabah çok erkenden demişti bana.

T: Komutanım Kolordu Komutanımız geldi. Yaklaşık bir 15 dakika önce. Şu anda buradalar. Şu anda odanızda görüşüyorlar komutanım.

Z.E: Senin yanında bir şey konuştular mı?

T: Yok komutanım. İkisi odaya girdiler komutanım.

Z.E: Makam odasına mı girdiler?

T: Doğrudur. Sizin odanızdalar komutanım.

Z.E: Peki Tümen Komutanı Asayiş Komutanı gelmeden önce seninle konuştu mu hiç bu olayla ilgili?

T: Taburları sordu bana. Taburların durumu nasıldı buradayken şeklinde söyledi sordu. Onun haricinde bir şey konuşulmadı komutanım bi de nasıl bir kanaat edindi bilemiyorum. Bu timler yanlış yerden gitmişler herhalde gibi bir şeyler söyledi komutanım. Başka herhangi bir konuşma olmadı.

Z.E: Evet. Bu yukarıya nasıl bildirdiniz ilk kaza olay raporunu

T: Komutanım sadece operasyonun başlangıcından sonra ilerleme esnasında muhtemelen EEP'ye olduğu değerlendirilen patlamıştır. Şehit ve yaralıların kimliklerini saydık. Değerlendirme olarak da muhtemelen bölgede yapılan operasyonları engellemek maksadıyla bölücü terör örgütü mensupları tarafından EEP döşenmiş olabileceği değerlendirilmektedir şeklinde hiç teferruata girmeden yüzeysel bir şey yazdık komutanım. Tümen Komutanımız kendisi de gördü birkaç kez özellikle bakarak. Olan olayı da o şekilde yazdık.

Z.E: Peki T. var mı söyleyeceğin bir şey?

T: Hastane kayıtlarına geçen 6 şehit 8 yaralı olarak komutanım, bizim bildirdiğimiz o şekilde.

Z.E: Anladım T.

3. SES KAYDI: Tuğgeneral Z.E. ve ismi belli olmayan bir komutan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydındaki ifadeler:

KOMUTAN: Z. sen misin abicim? Sesin biraz şey. Sen yalnız mısın? Nasıl?

Z.E: Astsubay yanımda diğer arkadaşlar Asayiş Komutanı ile Tümen Komutanının yanında

KOMUTAN: Ha şeyi söyleyeceğim bu konuşmaların hepsi kaydediliyormuş fazla şey yapmayın. Anladım mı dediğimi?

Z.E: Anladım.

KOMUTAN: Beni aradılar söylediler. Senin bu aradığınla ilgili

Z.E: Anladım.

KOMUTAN: Mümkün olduğunca az.

Z.E: Kim söyledi size?

KOMUTAN: GES Komutanı, beni aradı sabah tamam.

Z.E: Anladım.

KOMUTAN: Abi hepimizin başı sağ olsun. Yapacağımız bir şey yok biliyorsun. Takdiri İlahi. Görev de devam edecek tabi. Ben de dün geldim yani akşam üzeri geldim. Öyle devam ediyoruz işte ne yapalım yani. Öpüyorum. Görüşürüz abiciğim. Herkesin başı sağ olsun. Oradakiler sana emanet moralini yüksek tut.
Bu haber toplam 1502 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri