Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakkari'li İrfan Üstünden Yalanlar..

22 Ağustos 2008 / 13:35
"Hakkarili Çoban İrfan, Hacettepe Tıp'ı kazandı" haberinin içinden asparagas üstüne asparagas çıktı
Tüm gazetelerde çıkan haber şöyleydi:

"Küçük yaşta doktorsuzluktan bir kolunu kaybeden İrfan Töreci, çobanlıktan arda kalan zamanlarında ders çalışarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girmeyi başardı."


Gerçek ise şöyle:

İrfan Töreci'nin Hakkarili olduğu doğru. Bir kolunu doktorsuzluktan kaybettiği de doğru. Hacettepe Tıp'ı kazandığı da doğru ama gerisi uydurma.

1- İrfan Töreci çoban değil.

2 - Çobanlıktan arta kalan zamanlarında ders çalışmıyor. Ailesi köyde ama şartları zorlayarak çocuklarını 8. sınıftan beri dersaneye gönderiyor.

3 - Çobanlık denilen şey ilköğretim seviyesinde her köy çocuğunun yaptığı gibi kendi evlerinin kuzularını otlatmaktan ibaret.

PEKİ BUNU KİM YAPTI?

Bu tip haberlerin hemen hepsini yerel muhabirler yapıyor. "Çoban üniversiteyi kazandı, tarlata çalışırken ÖSS derecesine girdiğini öğrendi" gibi haberler tamamen "yerel muhabirlerin" ulusal medyada yer bulabilmek için yaptığı kurmacalardan ibaret.

Hakkarili İrfan da böyle bir kurmacaya alet edildi, hatta Çoban Kepenek'i giydirilerek eline de kitap verilerek fotoğrafları çekildi.

İrfan Ankara'ya gelişi sırasında da medyanın gazabına uğradı. Star ve Kanal D'nin muhabirleri İrfan'ı kapabilmek için birbirine girdi.

Ama basın toplantısında İrfan tüm gerçekleri anlattı.

İşte ATV Haber'de yayınlanan o haber:

Kaynak:
Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri