Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakkari'ye rektör olmak için aday

16 Ağustos 2008 / 11:17
Uzay bilimlerini okudu. Doktorasını Oxford'da yaptı. Onlarca bilimsel makalesi var. Şimdi Hakkari'ye gidiyor.
Türkiye'nin en geri kalmış illerinden biri olan Hakkâri'de kurulacak üniversitede rektör adaylığı için sadece 3 kişi başvurdu. YÖK de bu üç ismi Çankaya Köşkü'ne bildirdi. Bu isimler arasında en çok ilgi çekeni ise İbrahim Belenli oldu.

İzmirli olan, İstanbul Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'ni bitiren, Oxford'da doktorasını yaptıktan sonra Genel Fizik uzmanı olarak Erciyes ve Abant İzzet Baysal üniversitelerinde çalışan Belenli'nin uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmış 28 makalesi, uluslararası sempozyum, panel ve çalıştaylarda sunulmuş çok sayıda bildirisi bulunuyor.

NEDEN HAKKARİ?

Hakkâri'ye hiç gitmediğini, sadece internetten resimlerine baktığını anlatan Belenli, "Neden Hakkâri?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Hakkâri insanı çok mert ve soylu. Özellikle coğrafi şartlardan kaynaklı geri kalmış bir yer. Önemli olan hizmet götürmek. Bu biraz da zoru başarmanın zevki. Kendi kendine de meydan okuma benimkisi. Oxford'da bilim yapılır Hakkâri'de yapılmaz mı?" İngiltere'de bulunduğu sırada Belfast'ta İRA terönünün bulunduğunu hatırlatan Belenli, "Herkes Londra Belfast'a güvensiz gözüyle bakardı. Ama orada da insanlar yaşıyor. Burası da Londra'dan farklı değil. Güvenlik endişesi duymuyorum" dedi.

HAKKARİ'DE HEDEFLERİ NELER?

İki yüksekokulu, çok az sayıda öğretim üyesi ve 400 kadar öğrencisi bulunan Hakkâri'de Belenli, hedeflerini şöyle sıraladı: "Öncelikle üniversitenin yönetim organlarını oluşturmak gerek. Devletin çok fazla teşviki var. Bunu avantaj olarak kullanarak öğretim üyelerine cazip gelecek konaklama, eğlence imkânlarının olduğu iyi bir sosyal tesis gerekli. Kampusu da şehirle bütünleşmiş bir üniversite yaratabilmek için Oxford'da olduğu gibi şehir merkezine kurmak doğru olur." Mayıs ayında kurulan Hakkâri Üniversitesi'nde şimdilik sadece iki meslek yüksekokulu bulunuyor. Kuruluş yasası ile Eğitim, İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik fakültelerinin yanı sıra bir meslek yüksekokulu ve iki enstitünün daha açılması öngörülüyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri