Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakkı Devrim Başbakanlığa Hakaret Etti

13 Kasım 2008 / 13:34
Saygısız, terbiyesiz, haddini bilmez..." Bu hakeretler Hakkı Devrim tarafından Başbakan ve Başbakanlık'a yöneltildi.
Hakkı Devrim'in Radikal'deki yazısının ilgili bölümü:

Gazeteciler öğrenci değil, şayet gerekliyse öğretendir

Tayyip Bey salı günü Recep’in Kahvesi’nde doğrudan Radikal’e de sataştı. Erzurum’da onu dinlemeye gelen kalabalığın pek de büyük olmadığını gösteren fotoğrafa ve «Erdoğan Erzurum’da beklediği ilgiyi bulamadı» değerlendirmesine kızmış. Yayımlananın sabah saatlerinde miting öncesi çekilen fotoğraf olduğunu iddia ediyor.

Gazeteciler miting meydanına toplantı öncesi gider, bir. Dediği doğruysa fotoğrafta görünenler partinin gayretiyle o saatte meydana getirilen «yükleme» dinleyicilerdir. Önemli değil. İşin hoş tarafı, AKP liderinin Radikal’cilere «Avucunu yalarsın!» diye seslendiği gün bizim gazetede benim de dikkatimi çeken iki yazı vardı: Avni Özgürel’in Tayyip Erdoğan ve Cengiz Çandar’ın Vecdi Gönül güzellemeleri. İki farklı bakış açısının, tavrın ve görgünün tezahürleri.
*
Gazeteler ve gazeteciler konusunda saygısızlığın, terbiyesizliğin, haddini bilmezliğin görülmemiş bir örneğini de, Radikal’e sataşıldığı gün Başbakanlık Basın Merkezi ortaya koydu. Hürriyet, Milliyet, Vatan, Akşam ve Evrensel gazeteleri ile Star TV’nin Başbakanlık muhabirleri olan yedi gazetecinin Başbakan’ın toplantılarına ve Başbakanlık Basın Merkezi’ne girmeleri yasaklandı. Yeni deyişle «akreditasyonları iptal edildi.» (Turan Yılmaz, Hasan Tüfekçi, Abdullah Karakuş, Ali Ekber Ertürk, Veli Toprak, Sultan Özer ve Fatma Çözen.)
Başbakana danışmadan alınacak ve açıklanacak bir karar olamaz bu. Bence basına, haber alma ve gerçekleri öğrenme özgürlüğüne karşı işlenmiş ağır bir suçtur, ki faili de yazık ki Başbakan ve AKP?Genel Başkanı Tayyip Erdoğan.
Çeşitli haber kaynakları gibi Başbakan’ın ve Başbakanlık’ın hangi arkadaşlarımızca takip edileceğine Haber Müdürleri karar verir. Tayyip Bey’in basın daşınmanı Akif Beki, patronuna danışarak veya doğrudan onun verdiği emirle bu görevlileri bizzat belirleme girişiminde bulunuyor. Gülünç olmakla kalmayacak bir haddini bilmezliktir bu; saygısızlıktan çok öte bir terbiyesizliktir. Gazeteler ve basın kuruluşları umarım gerekli tepkiyi gösterecektir.

Kaynak:
Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri